Poslední listopadové promluvy budou patřit Adě Karmi-Melamedeové

Datum konání: 30.11.2015, 18:30

Pátek, 27. Listopad 2015 - 5:35
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

V pondělí 30. listopadu 2015 zakončí přednáškový cyklus November Talks vystoupením nejvýraznější dámy izraelské architektury Ady Karmi-Melamedeové. Od 18. 30 hodin v přednáškové síni Gočár, Fakulta architektury ČVUT v Praze, Thákurova 9, Praha 6 – Dejvice. Přednáška je v anglickém jazyce, vstup je volný a bezbariérový.

November Talks: Ada Karmi-Melamede - foto © FA ČVUT
Fotoalbum: 

Kdy: 30. 11. 2015 od 18:3
Kde: FA ČVUT v Praze, přednáškový sál 155 („Gočár“)

Ada Karmi-Melamedeová je známou izraelskou architektkou. Její postoj charakterizuje realismus celé izraelské architektonické scény: „Věřím, že architektura se zabývá budováním míst a nikoli fotografií architektury; tedy realitou, nikoliv iluzí. Přitom architektonický koncept tkví v prostoru, jeho logika ve struktuře a jeho nálada ve světle.“

Ada Karmi-Melamedeová studovala na Architecture Association v Londýně (1956–1959) a na Technionu, Izraelském technologickém institutu (1961–1962). Po 15 letech působení v USA (profesorka architektury na Columbia University a hostující profesorka na Yale University , Pennsylvania State University a Massachusetts Institute of Technology, MIT) se vrátila do Izraele, kde založila architektonickou kancelář Ada Karmi-Melamede Architects .

V roce 1986 spolu se svým bratrem Ram Karmiem zvítězila v mezinárodní soutěži o soubor budov izraelského Nejvyššího soudu, který zahájil svou činnost v roce 1992. Kritik architektury v New York Times Paul Goldberg o stavbě napsal: přesnost středozemní architektonické tradice a důstojnost práva se zde snoubí s mimořádnou grácií.

Více na www.adakarmimelamede.com.

Cyklus November Talks, který studentům a odborné veřejnosti představil osobnosti izraelské architektonické scény, se uskutečnil díky spolupráci FA ČVUT s nadací Sto-Stiftung. Ta již 10. rokem podporuje série přednášek o současné architektuře, letos poprvé také v Praze.