Právě vychází knížka "Psí vycházky"

Čtvrtek, 9. Květen 2013 - 0:00
| Napsal:

V sobotu 4. května se uskutečnila první letošní Psí vycházka. Reportáž z ní se tu však objeví až za týden. Dnes bych chtěl věnovat pozornost obdobnému tématu - útlé knížečce, která právě vyšla v Nakladatelství Lidové noviny.

Fotoalbum: 

Nese název Psí vycházky 1 – Pražský ring. Podtitul je Za moderní architekturou Prahy.

Je to odpověď na častý dotaz účastníků vycházek (a rovněž těch, kteří nebydlí v Praze), zda by nemohly vyjít také knižně. Takže první svazek je tu a společně se žlutým labradorem Samem Keblůškem (6) vás v něm provedeme po pražském ringu – tedy ulicích a náměstích na rozhraní Starého a Nového Města. Vyrazíme od Štefánikova mostu do Revoluční, na náměstí Republiky, dále pak ulicí Na Příkopě a 28. října na Jungmannovo náměstí a nakonec se projedeme Národní třídou až k mostu Legií. Cestou představím zajímavé domy na trase a jejich autory. Samozřejmě se zaměřuji na stavby z druhé poloviny XIX. století a století minulého, případně i ze současnosti.

Knížka malého formátu do kapsy je rozdělena na několik kapitol dle lokality, oddělených barevným kódem. Obsahuje mapky trasy (autor Jaroslav Synek) a řadu barevných fotografií Pavla Hrocha a Oto Palána. Nechybí slovníček architektonických stylů a rejstřík. Autorem grafické úpravy je Michaela Blažejová, odpovědnou redaktorkou je Hana Pešinová. Knížka má pevnou vazbu s přebalem a má 144 stran. Edice má i své logo: pána s pejskem.

Zahajuje novou edici Psích vycházek, ta následující bude mít trasu od Čechova mostu Pařížskou na Staroměstské náměstí, Melantrichovou, Můstek až na Václavské náměstí, následovávat by pak měla třetí po pravém vltavském břehu.

Knížku Psí vycházky uvedeme spolu se Samem také na Knižním veletrhu na pražském Výstavišti v sobotu 18. května v 15 hodin v Průmyslovém paláci na stánku Nakladatelství Lidové noviny. Na závěr jen připomínám, že Psí vycházky (a také Psí vyjížďky) po moderní pražské architektuře mají už mnohaletou tradici a název jim dal právě internetový deník Neviditelný pes, pro jehož čtenáře už od podzimu 1998 píšu pravidelnou úterní rubriku Architektura. První vycházka se konala v roce 2002, od té doby jich bylo 56. Na jaře bývají zpravidla tři, na podzim 2-3, vždy o sobotách od 10 hodin. Kdy se bude konat další, oznamuji právě v této rubrice. Zprvu chodilo 20-30 lidí, nyní je to již podstatně více, ale vybírám klidnější lokality. Podmínkou je, že nebude pršet, ale kvůli dešti zatím odpadla jen jediná vycházka, prostě máme na počasí štěstí. Od roku 2009 se pak jednou za rok (zpravidla v létě) koná jedna Psí vyjížďka na kolech po některé z cyklotras (zatím byly čtyři). Vstupné se neplatí. Více informací a přehled vycházek a vyjížděk najdete na mých webových stránkách (www.zdeneklukes.eu) v příslušné rubrice.