SOS Transgas! V sobotu bude prohlídka a velká diskuse

Datum konání: 01.04.2017, 14:00

Středa, 29. Březen 2017 - 21:42
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Spolek Architektura 489 ve spolupráci s Klubem Za starou Prahu, spolkem Prázdné domy, iniciativou Libeňský most nebourat, nerozšiřovat a s podporou Národního muzea, pořádá procházku areálem Transgasu komentovanou jediným žijícím architektem stavby Václavem Aulickým a následnou panelovou diskuzi ve velkém sále Nové budovy Národního muzea.

Pozvání do panelu přijala primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO), historik architektury z Palackého univerzity v Olomouci Rostislav Švácha, rapper a propagátor brutalismu Vladimír 518, zástupce majitele komplexu a developera HB Reavis Petr Herman, bývalý ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy architekt Petr Hlaváček, architekt atelieru CMCA Vít Máslo, sochař a znalec poválečného umění veřejného prostoru Pavel Karous a historička architektury Radomíra Sedláková z Národní galerie. Akci bude moderovat architekt a historik Petr Klíma, mj. autor knihy Kotvy Máje. Tématem bude nejen aktuální případ Transgas, ale možnosti ochrany poválečné architektury obecně.

„Je to pravděpodobně poslední příležitost prohlédnout si celý komplex s komentářem jediného žijícího architekta z autorského týmu Václava Aulického. V Národním muzeu se pak sejde extrémně zajímavá sestava odborníků na dané téma i samotný zástupce developera. Čeká nás vášnivá diskuze.“ říká předsedkyně pořádajícího spolku Architektura 489 Pavlína Krásná.

Případ areálu Transgasu běží již od léta 2015, a stále vzbuzuje rozporuplné reakce mezi odborníky i veřejností. Ve prospěch zachování komplexu pro jeho výjimečnou architektonickou kvalitu se v únoru letošního roku vyjádřili i zahraniční odborníci - bostonská prof. Ana Miljački a milánský prof. Arch. Domenico Chizzoneti.

Nejčerstvější je přitom hlas z Německa. Před několika dny obdržel Klub Za starou Prahu stanovisko tamějšího komitétu Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS), ve kterém předseda komitétu a mj. též berlínský zemský konzervátor prof. Jörg Haspel hodnotí areál Transgasu jako „významný český příspěvek evropské moderní architektuře“ a apeluje na ochranu společného dědictví poválečné architektury.

SOS Transgas - program, sobota 1.4.2017:

14.00 Komentovaná prohlídka areálu Transgasu

16.00 Panelová diskuze v NM