Studenti FA ČVUT se poprali s vlastním designem. Postavili krásná a funkční schodiště

Středa, 11. Listopad 2015 - 11:39
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Pět dřevěných schodišť, která v rámci ateliérového workshopu SCHODY navrhli a postavili v měřítku 1:1 studenti Ústavu navrhování II FA ČVUT, jsou do 20. listopadu 2015 k vidění i vyzkoušení na nádvoří Nové budovy ČVUT, Thákurova 9, Praha 6 – Dejvice.

FA ČVUT v Praze, Workshop SCHODY - foto © Jura Ryszawy
Fotoalbum: 

Papír snese hodně, ale zrealizovat ideu není jen tak. O tom se přesvědčili studenti, kteří se v zimním semestru akademického roku 2015-2016 přihlásili do Ateliéru Hlaváček, Ateliéru Kordovský, Ateliéru MáMA, Ateliéru Seho a Ateliéru Zavřel. Workshop SCHODY probíhal nad rámec standartní výuky jako experiment, během kterého si studenti vyzkoušeli navrhnout se všemi detaily a postavit schodiště, které vymysleli. Střetli se s problémy realizace, poznali práci s pilou a vrtačkou a vyzkoušeli chování dřevěné konstrukce v praxi. Překročili šmouhu tužky na papíře a poprali se s vlastním designem.

Návrh měl splňovat normy pro bytové stavby a schodiště bylo zadáno tak, aby překonalo výšku 2,8 m. Každý ateliér měl k dispozici 2 ks smrkové biodesky 2500 × 6000 mm, tl. 40 mm a 1 ks borové překližky 1250 × 2500 mm, tl. 10 mm, základní spojovací materiál a potřebné nářadí. Každý ateliér mohl vycházet z libovolného počtu návrhů, ze kterých studenti a pedagogové ateliéru vybrali jeden návrh k realizaci. Celý tým se poté podílel na rozpracování výrobní dokumentace a vlastní montáži, která přímo před fakultou probíhala čtyři dny.

Realizovaná schodiště byla slavnostně představena 2. listopadu 2015 za účasti rektora ČVUT prof. Petra Konvalinky a děkana FA ČVUT prof. Ladislava Lábuse. Schodiště, modely a výkresovou dokumentaci jednotlivých návrhů, bude možno prohlédnout na nádvoří Nové budovy ČVUT do 13. listopadu 2015. Výstavu doplňuje projekce videí, která studenti natočili v průběhu projektu.

Administrace a vedení projektu: Hana Seho
Produkce: Tomáš Durdis, Dalibor Hlaváček, Petr Kordovský, Josef Mádr, Šárka Malošíková, Jan Světlík, Ladislav Vrbata, Zdeněk Zavřel, Markéta Zdebská
Propagace: Martin Král
Partneři projektu: Dřevostavby Biskup, Novatop, HPM TEC, Metrostav, PROJEKČNÍ-FÓLIE.cz, SFS intec

Video z vernisáže.
Video studentů Ateliéru MáMA.

Workshop byl podpořen grantem SGS 2015 a RPMT 2015.