Výstava projektů studentů Bartlett School of Architecture vyvrcholí přednáškou Petera Cooka

Čtvrtek, 9. Prosinec 2004 - 8:17
| Napsal:
Součástí projektu Crossroads for Ideas | kde nápady nezapadnou je, mimo jiných kulturních akcí, také Výstava projektů studentů z Bartlett School of Architecture [BSA], která je ještě do neděle 12.prosince 2004 k vidění v prostorách Galerie Jaroslava Fragnera [GJF]. Součástí této prezentace myšlenek současných mladých britských architektů byla také přednáška jednoho z lektorů BSA a současně kurátora výstavy Marjana Collettiho. Přednáška byla součástí zahájení výstavy Kam míří mladá britská architektura po Fosterovi? Záznam přednášky je nyní pro zájemce o britskou architekturu k dispozici. Na závěr výstavy připravili pořadatelé další zajímavou doprovodnou akci. V pondělí 13.prosince 2004 vystoupí Peter Cook s přednáškou nazvanou Bleu and Green a udělá tak za právě končící výstavou definitivní tečku. Pojďme si připomenout jednotlivé akce postupně.
Kam míří mladá britská architektura po Fosterovi?
Nové projekty z Bartlett School of Architecture
Výstava projektů z Bartlett School of Architecture v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze představuje studentské práce od prvních ročníků až po diplomní ateliery.

Již samotná instalace, s organicky tvarovanými sokly prezentačních panelů a jejich chaotickým rozmístěním, naznačuje přístup k architektuře, jaký není v Česku obvyklý. Nesporná je vysoká úroveň výkresů, modelů i audiovizuálních prezentací, na které jsou schopni pracovat již studenti prvních ročníků. Modely kombinují různé materiály a získávají tak specifický výraz. Zřejmě se jedná o britskou konvenci.

Architektura je experimentální a tvarově bohatá, prakticky nenajdeme jednoduchost nebo minimalistickou strohost. Stylově lze projekty definovat jako dekonstruktivismus v kombinaci s high-tech a organickou architekturou. Ve srovnání s většinovým charakterem prací na českých školách architektury jde formálně o zcela jiný svět.

Všem projektům je bohužel společná jistá nesrozumitelnost. Na té se podílí také skutečnost, že jsou prezentovány pouze vizualizace a modely. Chybí jakékoli bližší informace o návrhu, doprovodné texty a standardní plány. Nevíme tedy přesně, o jaký typologický druh v konkrétních případech jde, práce můžeme posuzovat spíše jako výtvarné objekty. Aplikace klasických hledisek je problematická. Navíc některé prezentace zjevně překročily hranici volného umění.

Výstavu, která je především esteticky velice inspirativní, je možné shlédnout v Galerii Jaroslava Fragnera již jen do neděle 12. prosince 2004.

Peter Cook - přednáška | Praha Kino Světozor | 13.12.2004 19,00pondělí 13. prosince v 19 hodin
Přednáška předního britského architekta,
profesora Bartlett School of Architecture
PETER COOK
Blue and Green

Kino Světozor, Praha


Petr Cook patří od 60. let k nejzajímavějším postavám světové architektury (člen skupiny Archigram a jeho vizionářství), v současnosti můžeme obdivovat budovu Kunsthausu v Grazu (2003), kterou projektoval s Colinem Fournierem. Více informací nalezneta na webu Kunsthausu Graz či Archigramu. V letošním roce byl také kurátorem expozice VB na Bienále v Benátkách.

další informace:
www.gjf.cz

Marjan Colletti - záznam přednášky | Praha ČVUT <<<<<< < < < Přednáška Marjana Collettiho byla doprovodnou akcí výstavy Mladá britská architektura. Marjan Colletti je jejím kurátorem a je také lektorem na Bartlett School of Architecture UCL. Přednáška byla představením jeho projektů a studijních programů, které na BSA vede. Přednáška se uskutečnila 26. října v 18:30 hodin na Fakultě architektury ČVUT, v místnosti číslo C 223. Přednášku uvedl náměstek britské velvyslankyně Anne F. Pringle pan Peter Wickenden.Záznam přednášky vznikl za podpory Audiovizuálního centra Silicon Hill při ČVUT v Praze.

Související články>>> Kam míří mladá britská architektura po Fosterovi?
>>> Crossroads for ideas | kde nápady nezapadnou

Klíčová slova: