Výstava: Zollverein a Škola managementu a desginu

Čtvrtek, 18. Únor 2010 - 1:00
| Napsal:
Spolek pro ostravskou kulturu pro vás připravil výstavu, která představuje bývalý důlní komplex Zollverein a Školu managementu a designu od Kazuyo Sejimy a Ryue Nishizawy (SANAA architekti). Dílo je prezentovaáno na fotografiích Thomase Mayera. Výstava probíhá v Kabinetu architektury - Dům umění, Moravská Ostrava od 18. 2. do 11. 4. 2010.
 Název:
 Výstava "Škola managementu a designu v Zollverein "
 Kdy:  18. 2. – 11. 4. 2010
 Vernisáž:  17. 2. 2010; 17:00
 Kde:  Kabinet architektury – Dům umění, Moravská Ostrava (GVUO)
 Pořádá:  Spolek pro ostravkou kulturu
 Více informací:  http://www.trojhlavydrak.com/index.php?spok=sanaa

Kazuyo Sejima a Ryue Nishizawa pracují společně pod názvem SANAA od roku 1995. Kazuyo Sejima studovala architekturu na Japonské ženské univerzitě a v roce 1992 se stala Mladou architektkou roku. Ryue Nishizawa studoval architekturu na Národní univerzitě v Jokohamě. První stavbou, kterou SANAA postavila v Evropě, byla Škola managementu a designu v Zollverein, v Essenu. Stavba byla dokončena v létě 2006. V širším kontextu je Škola managementu a designu součástí programu na oživení bývalého důlního komplexu Zollverein, památky zapsané od r. 2002 do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Program oživení se zaměřuje na kulturu: především na design. Ke spolupráci byli přizváni vynikající architekti: územní plán Zollverein a Regionální muzeum Severního Porýní-Westfálska vypracovali Rem Koolhaas a Floris Alkemade; Design centrum Severního Porýní-Westfálska navrhl Sir Norman Foster.

Výstava představuje bývalý důlní komplex Zollverein a Školu managementu a designu od SANAA na fotografiích Thomase Mayera. Součástí výstavy je také film z produkce gaaleriie.net, který je založen na výpovědích lidí, kteří byli, nebo stále jsou, se Školou v Zollverein v denním kontaktu. Tento film je součástí katalogu, který k výstavě vychází ve spolupráci SPOK a gaaleriie.net.

Výstavu zaštítil Petr Kajnar, primátor města Ostravy.

 

Škola managementu a designu v Zollverein

 Architekti:  Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA, Tokyo
 Hlavní projektanti:  Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa and assistants / SANAA, Tokyo
 Architectural studio Heinrich Böll, Essen
 Investor:  Entklungsgesellschaft Zollverein GmbH
 Statika:  SAPS / Sasaki and Partners, Tokyo B+G Ingenieure / Bollinger und Grohmann GmbH, Frankfurt
 TZB:  TRANSPLAN Technik-Bauplanung GmbH, Stuttgart with Winter Ingenieure, Düsseldorf Heine + Walter
 Vzduchotechnika:  TRANSOLAR Energietechnik GmbH, Stuttgart
 Stavební fyzika:  Horstmann + Berger, Altensteig
 Akustika:  Müller-BBM GmbH, Planegg
 Požární ochrana:  Hagen Ingenieure für Brandschutz, Kleve
 

 

Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA architekti

Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA se z relativně málo známého japonského studia v krátkém čase stali mezinárodně oceňovanou firmou, která má v portfoliu špičkové projekty jako Muzeum moderního umění 21. století, Kanazawa (21st Century Museum of Contemporary Art, Kanazawa), Skleněný pavilon v Muzeu umění v Toledu (Toledo Museum of Art) v Ohiu a Nové muzeum (New Museum) v New Yorku. SANAA se jako často zmiňovaní praví mistři architektury vyhýbají jednotnému stylu, podstatné jsou pro ně kvality jako světlo, průhlednost a otevřenost. Projekty SANAA jsou zářivé, zdánlivě jednoduché, sofistikované v celkové péči o detail a proměnlivé v nehierarchizovaném prostoru. Jejich nápadité užití venkovních fasád jako propustných membrán vytváří křehké, ale provokativní vztahy mezi interiérem a exteriérem, osobním a společným a sférou veřejné a soukromé zkušenosti. Jejich složité užití variací, nepravidelnosti a mimostřednosti vyzdvihuje vazby architektonických prvků nikoliv jako skromných entit podél jediné osy, ale v jejich vzájemném vztahu. Jejich modely a plány odhalují intenzivní vzájemnou spojitostost mezi např. obchodními stavebními projekty jako je budova Christian Dior (Omotesando, Tokyo, Japonsko, 2001–2003) a obchod výrobní haly Vitra (Basel, Zollverein (Essen, SRN, 2003–); Školící středisko EPFL (Lausanne, Švýcarsko, 2004 -) a nedočkavě očekávaný Louvre-Lens (Francie 2005–), obytnou architekturou jako je např. Dům ve švestkovém sadu (Tokyo, Japonsko, 2001–2003) a Květinovým domem (Suiza, Švýcarsko, 2006–) a kulturními projekty zahrnujícími Školu managementu a designu v Zollverein.

výňatek z článku SANAA: Works 1998–2008, New Museum, New York, www.newmuseum.org

Thoma Mayer, fotograf

Thomas Mayer (Švýcarsko) je odborníkem na fotografování architektury, pracuje pro některé světoznámé architekty, mezi které patří např. Frank Gehry. Studoval fotografii v Zürichu, v roce 1968 se přestěhoval do Německa, kde do roku 1974 pracoval jako specializovaný studiový i terénní fotograf pro reklamu aut. Od roku 1974 začal fotografovat pro nejlepší německé časopisy jako jsou GEO, Stern, Merian, ZEIT-Magazin, Der Spiegel a další. Thomas Mayer a známý designér Otl Aicher společně pracovali pro společnosti jako např. BMW, Lufthansa a West-LB. Od roku 1977 až do současnosti fotografuje architektonická témata pro společnost ERCO Lighting. V letech 1989–1999 pracoval na fotodokumentaci stavby Neuer Zollhof od Franka Gehryho v Düsseldorfu. Fotodokumentace průběhu stavby světového dědictví Cechu Zollverein v letech 2002–2007 zahrnuje i stavbu Školy v Zollverein od soutěže až po dokončení stavby. Práce přivedla Thomase Mayera na různá místa ve světě a je publikována v časopisech, knihách, na výstavách a v kalendářích. Kromě řemeslné dovednosti a vyvinutého smyslu pro kompozici vykazuje jeho práce i vizuální smysl pro humor. Vypráví příběhy, aniž by upadal do patosu a klamu, místo toho nachází krásu v lidech a ve stavbách – ve světle a stínu.

www.thomasmayerarchive.de

Klíčová slova: