Architektura / občanské stavby

Architektonický ateliér Davida Černého dokončil první stavbu. Robotický bar Cyberdog

V blízkosti pražské stanice metra Nové Butovice se otevřel neobvyklý podnik, kde zákazníky obsluhuje robotické rameno. Modulární stavbu pokrytou nerezovými plechy navrhl umělec David Černý se svým architektonickým studiem Black n' Arch.

EARCH.CZ , 28. 11. 2018

Umělec David Černý je znám především svými provokativními sochami a instalacemi. Před rokem ovšem společně s architektem Tomášem Císařem založil vlastní architektonické studio Black n' Arch, které má na kontě již několik projektů. Po roce fungování dnes oficiálně představili svou první realizaci – robotickou vinárnu Cyberdog.

Název vychází z původního záměru Davida Černého, podle kterého se horní část objektu měla otevírat a pohybovat podobně jako hlava psa. Z důvodů technologicky náročných řešení ale z nápadu sešlo a objekt tak představují dvě „statické“ modulární jednotky, jejichž plášť tvoří nerezové plechy připevněné na ocelovém roštu. Horní buňka je kratší a její část směrem k pěší zóně tvoří rozměrné zasklení sloužící promítání. Zasklení pokrývá speciální fólie, která umožňuje sledovat projekce z oblasti vědy a techniky jak z interiéru, tak i exteriéru. Oba moduly propojuje v interiéru točité schodiště.

Foto: eArch

„Cyberdog je založený na myšlence technologického pokroku 21. Století. Původně jsme se nechali inspirovat roboty, kteří míchají drinky na zaoceánských lodích, ale i roboty, co třeba míchají drinky v Las Vegas,“ komentuje spoluautor objektu David Černý.

Zmíněný technologický pokrok se odrazil také v samotném projektování objektu. Robotický bar Cyberdog představuje totiž, dle slov jednoho z tvůrců návrhu - architekta Tomáše Císaře z ateliéru Black n´ Arch - spíše strojírenský projekt, který v mnoha bodech přesahuje rámec stavebnictví. Vzhledem ke své komplexnosti a netradičnímu řešení tak byl celý projekt zpracován v BIMu, resp. v programu ArchiCAD. K vytvořenému 3D modelu byly připojeny také 3D elementy související s řešením a provozem robotické ruky.

Interiér Cyberdogu slouží prostoru vinárny s „barem“, za nímž robotická ruka nalévá různé druhy vín. Zákazníci usazení u jednotlivých stolků si mohou občerstvení objednat pomocí aplikace, které je jim následně doručeno pomocí vozíkové dráhy umístěné u stropu. Robot si vytáhne příslušnou lahev vína ze zásobníku, umístí ji do automatického otevírače hrdla, připraví sklenice a následně do nich odleje předepsaný objem vína. Poté naplněné sklenice zvedne na „tác“ vozíkového systému, který odveze až 4 sklenice ke zvolenému stolku.

Foto: eArch

Veřejně přístupný objekt se nachází u stanice metra Nové Butovice hned vedle Černého dvanáctimetrové sochy Trifot, kterou tvoří několik kamer snímajících kolemjdoucí. Investorem robotické vinárny je developerská společnost Trigema, která zároveň zajistila realizaci objektu. Náklady na projekt Cyberdog vyšly přibližně na 21 milionů korun.

Foto: eArch

 • Autoři: David Černý, Tomáš Císař
 • Ateliér: Black n' Arch
 • Země: Česká republika (Česko)
 • Stavebník: Trigema
 • Město: Praha 13
 • Ulice, číslo: Seydlerova 2835/4
 • PSČ: 15800
 • Suma: 21 000 000.00
 • Měna: CZK
 • Datum projektu: 2017
 • Realizace: 2018

Klíčová slova:

Praha

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři