Architektura / občanské stavby

Ateliér Kempe Thill obnoví Zimní cirkus v Belgii

Ateliér Kempe Thill zvítězil v soutěži na transformaci Zimního cirkusu Mahy v belgickém Ghentu.

EARCH.CZ , 21. 1. 2013

Atelier Kempe Thill nedávno zvítězil ve vyzvané mezinárodní soutěži na transformaci Zimního cirkusu Mahy v Ghentu. Budova, která sloužila jako cirkus až do počátku 20. století a později ji využíval G. Mahy jako garáže a showroom pro svou ohromnou sbírku veteránů, bude přeměněna v místo setkání, tvorby a inovací. V nové centru bude sídlit VIAA (Vlámský institut pro Archiv audiovizuálního dědictví), Luisterpunt - knihovna pro nevidomé, i-Cubes - centrum pro ICT firmy. Vznikne zde i středně velký sál pro rockové koncerty, umístěný pod hlavním atriem. Renovace této stavby je součástí transformace celé čtvrti Waalse Krook v centru Ghentu, společně s již probíhající rekonstrukcí knihovny a "živé laboratoře" (living lab) nových médií.

Budova bude obnovena jen s minimálním množstvím technicky nezbytných změn, aby byla respektována její bohatá historie a její syrový vzhled. Ohromné atrium - vlastní bývalý cirkus - bude zachováno ve své plné velkorysosti a otevřenosti. Pro využití prostoru různými způsoby a pro jevištní události divadelního charakteru bude atrium vybaveno "Magickou oponou" - několika velkoformátovými projekčními plátny. Ta umožňují zatemnění prostoru a pořádání světelných projekcí v různých sestavách pro různé příležitosti.

Pro to, aby budova splňovala nové nízkoenergetické, klimatické a akustické standardy, budou realizována různá technická vylepšení.

Klíčová slova:

Belgie revitalizace

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři