Architektura / bytové domy

Bydlení ve skříni

Modulární architektura je v celé Latinské Americe velmi populární. Umožňuje totiž velmi rychlou výstavbu při zachování nízkých nákladů. Není překvapením, že pro projekt bytového domu na předměstí Buenos Aires zvolili architekti z IR arquitectura právě modulární řešení.

IR arquitectura , 18. 1. 2017

Dům na rohu ulic Ariac a Quintana nabízí 12 bytových jednotek. Jeho princip vychází z modulární struktury, jež byla zvolena pro svou flexibilitu a snadnou výstavbu. Na každém patře se nachází tři byty. Jednotlivé prostory v bytech (koupelna, kuchyně, sklad, skříň, záchod i ložnice) jsou rozděleny a organizovány jako jednotlivé části ve skříni – kousky, jež se napojují na celkový prostor bytu. Specifické řešení se snaží plně využít výšky stropu tři metry. Dostatečnou výškou prostoru je zajištěna příjemná cirkulace vzduchu v těch nejdůležitějších místech.  Každé patro doplňuje čtvrtá jednotka větších rozměrů, jež je koncipována obdobným systémem. I zde dochází k rozdělení užitných zón jako ve skříni, což umožňuje plně využít prostor s nejlepším výhledem a charakterem. 

Fasádu domu využívá přirozený koloběh a není nutné ji výrazně uživatelsky kontrolovat. Fasády reflektuje modulární uspořádání uvnitř domu. Polykarbonátové boxy rozšiřují vnitřní prostory a balkony, jež je tak možné využívat za každého počasí. Společné prostory domu reflektují sociální standart výstavby a vhodně ho doplňují. Velmi strohý charakter společných prostor je v přímém kontrastu s interiérem jednotlivých bytů.

Z energetického hledisky využívá dům recirkulace vody, jež mu umožňuje snížit spotřebu vody na 10% z původního odhadovaného objemu. 

Klíčová slova:

Buenos Aires bytový dům

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři