Architektura / občanské stavby

Cena Bohuslava Fuchse: oceněný projekt | Rekonverze továrny Zetor na sportovně-kulturní centrum

Další z projektů oceněných porotou soutěže O Cenu Bohuslava Fuchse se zabývá konverzí tovární budovy. Autor pracuje s původním objektem tak, že jeho hmotu ve svých obrysech zachovává, ale současně podle potřeby prořezává tak, aby vyhovovala potřebám nové náplně a celkové koncepci návrhu.

Marek Petrík , 13. 6. 2014

Zadání práce byla rekonverze staré trojlodní továrny firmy Zetor, kde se v minulosti vyráběly motory, na sportovně kulturní centrum. Objekt se nachází v Brně v městské části Husovice. Je situován podélně vedle řeky Svitavy a v blízkosti náměstí Republiky a Tomkova náměstí. Objekt je rozdělen na dvě části - sport a kultura. Obě funkce se prolínají na minináměstí, které zárověň zakončuje průběžnou osu ze směru náměstí Republiky.

Původní hmota objektu je několikrát prořezána. Šířka současného objektu neposkytovala dostatečné prosvětlení. Vyjmutím polí z vnitřní lodě továrny, budoucího dvoru, umožňuji kvalitní prosvětlení z obou stran. V návaznosti na řeku Svitavu je zpřístupněno Sportovní nábřeží - od osy náměstí Republiky. Z důvodu lepší průchodnosti a komunikace v objektu jsou navrženy i dva průchody skrze dvůr. Viz schémata.

Autor: Bc. Marek Petrík (5.ročník) 
Vedoucí práce: Ing.arch. David Mikulášek

  • Autoři: Marek Petrík
  • Země: Česká republika (Česko)
  • Škola: FA VUT
  • Město: Brno
  • Datum projektu: 2014

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři