Události /

Společná výstava studentů architektury Olověný Fuchs f Kleci představuje práce talentů české architektury

Historicky poprvé se v Centru architektury a městského plánování (CAMP) uskuteční společná výstava tří největších českých škol architektury. Výstava Olověný Fuchs f Kleci propojuje architektonické studentské soutěže Ještěd f Kleci (Fakulta umění a architektury TU v Liberci), Cena Bohuslava Fuchse (Fakulta architektury VUT v Brně) a Olověný Dušan (Fakulta architektury ČVUT v Praze). Veřejnosti tak představí ty nejlepší práce budoucích architektů, jako jsou duševní lázně v Novohradských horách nebo kulturní centrum s ubytováním v Litomyšli, vytvořené z opuštěného průmyslového areálu. Studenti z Brna, Liberce a Prahy v CAMPu vystaví nominované i oceněné projekty soutěží od 22. března do 18. dubna 2019. Vstup je zdarma.

Centrum architektury a městského plánování (CAMP) , 28. 3. 2019

Výstava představí veřejnosti všechny tři soutěže vedle sebe a ukáže nejzajímavější projekty, které na školách vznikají. Jedním z nich je kulturní centrum s kinem, galerií i ubytováním, vybudované z opuštěného průmyslového areálu dnes sloužícího na periferii Litomyšle jako sklad. Studenti brněnské Fakulty architektury v něm navíc díky použití charakteristického materiálu nechali vizuálně pronikat život kulturního centra z nitra hal do exteriéru. V Liberci zase vznikl projekt unikátních duševních lázní, které reagují na stále závažnější problém civilizačních nemocí a potřeby specializovaných pracovišť pro jejich léčbu. Návrh tvoří kvalitní prostředí, které umožňuje různé aktivity a je propojené s krajinou.  

Studenti architektury v Praze se věnovali například návrhu městského nájemního domu, který by mohl vzniknout v proluce v Karlíně nebo projektu komunitního centra pod Nuselským mostem. Ten vyniká především plochou střechou s basketbalovým hřištěm a letním kinem. „Stoupající úroveň prací studentů univerzit naznačuje velmi pozitivní budoucnost české architektury. Jsem rád, že můžeme v CAMPu propojit veřejnost se studenty a nechat je diskutovat o tom, co práce architekta obnáší,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha. 

Vizualizace projektu duševních lázní v Novohradských horách. Autorkou je Dita Petráňová.
 

Výstava Olověný Fuchs f kleci přinese také doprovodný program. Jeho hlavním bodem je diskuze Jak se učí za rohem?, během které svou zkušenost s výukou architektury představí zahraniční hosté a na ně navážou děkanové, vedoucí ateliérů a studenti z Prahy, Brna a Liberce. Do doprovodného programu jsou zapojeny další vzdělávací instituce z oblasti architektury u nás. Proběhnou prezentace reflektující výuku v různých fázích studia – ze střední na architekturu, po bakaláři na magistra, po studiu do praxe – a workshopy orientované na studenty středních škol. „Chceme ukázat projekty, které dnes na školách vznikají, bavit se o tom, jak výuka budoucích architektů probíhá a co by se dalo dělat lépe. Samotné spojení tří soutěží zároveň vnímáme jako příležitost rozšířit povědomí o oboru mezi širokou veřejnost a potenciální studenty,” říká spoluorganizátorka výstavy Eliška Martínková z Fakulty architektury ČVUT. 

Výstava se uskuteční od 22. března do 18. dubna 2019 a vstupné je zdarma. 

Vizualizace projektu kulturního centra na periferii Litomyšle. Autory jsou Lenka Lackovičová, Tatiana Uhríková a Dominika Štefková.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři