Architektura / industriální a technické stavby

Dřevěná rozhledna Bára u Chrudimi

Historie věže Bára má všechny atributy dramatického příběhu. Město Chrudim se rozhodlo vystavět rozhlednu na hraně terénního zlomu, na okraji lesa jižně od města, odkud je panoramatický výhled do kraje. Vypsalo architektonickou soutěž, v níž zvítězil návrh týmu Martina Rajniše. Jako hotová realizace byl projekt zařazen do Salonu dřevostaveb.

e-MRAK s r.o. , 24. 1. 2011

Foto: eArch
Rozhledna byla navržena ve tvaru trojbokého komolého jehlanu, vyskládaná z modřínových prken proložených prokládky jako dutá hráň a zajištěná kovovými táhly. Přístup na vyhlídkovou plošinu zajišťovalo uprostřed věže zavěšené točité schodiště z dubových prken, upevněných na ocelové závitové tyči. Nad vyhlídkovou plošinou věž pokračovala stožárem z ocelových trubek se signalizačním světlem. Rozhledna byla slavnostně zpřístupněna 21. června 2008, ale čtyři dny nato se přes Českou republiku přehnala silná bouře, doprovázená místy tornády. Tehdy byla nenávratně poškozena i nová rozhledna. Chrudimští se však rozhodli postavit věž znovu a 3. září 2009 byla rozhledna Bára II předána veřejnosti.

Nová rozhledna je na první pohled skoro stejná jako její předchůdkyně, jen je o něco málo nižší (25,7 m) a je dimenzovaná tak, aby odolala vichřici až cca 200 km/hod (původní věž by byla zvládla 130 km/hod). Má také více zabezpečovacích prvků včetně jištění ocelovými lany, jejichž napětí je regulováno a přizpůsobuje se změnám objemu dřevěné konstrukce v důsledku proměnlivé vlhkosti vzduchu. Technicky založené návštěvníky Bára zaujme unikátní konstrukcí s množstvím jednoduchých a chytrých detailů, filozofičtější povahy možná použijí pohled na stěnu věže jako meditační pomůcku s uklidňujícím působením.

Tuto dřevostavbu najdete spolu s dalšími realizacemi v ucelené formě v Ročence dřevostaveb 2009. K dostání na oficiálním webu Salonu dřevostaveb.

Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 
Foto: eArch
 

 

Klíčová slova:

rozhledna dřevostavby

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři