Architektura / občanské stavby

Ekologické modulární učebny pro Havaj

Ekologický, mobilní, prefabrikovaný systém úsporných učeben, který navrhl americký ateliér Anderson Anderson Architecture, získal v soutěži Holcim Awards čestné uznání Acknowledgement Prize.

Jaroslav Sládeček , 6. 11. 2013

Tato mobilní učebna je tvořena prefabrikovanými moduly, které mohou být složeny do různých velikostí v libovolné lokalitě na Havaji nebo kdekoli jinde. Její tvar a konstrukční princip byl vyvinut právě pro tento účel, proto bylo použito lehkých materiálů jako je ocelový plech, pěněné sendvičové podlahy, dřevěné rámy a panely z přírodních recyklovaných rýžových listů.

Energetický koncept je založen na soustavě několika systémů - střešních fotovoltaických panelů, podzemních zásobnících, ve kterých se chladí voda. Dále je zde malá větrná elektrárna plnící funkci přídavného zdroje elektřiny. Tvar střechy zajišťuje přístup denního světla a přirozenou ventilaci, čímž je snížena energetická spotřeba objektu. Navíc jsou všechny systémy monitorovány a data sdílena přes internet. Energeticky neutrální mobilní učebna využívá vyvážené postupy, které mají za cíl dosažení vysoké výrobní a transportní efektivity a nízkých nákladů na provoz a údržbu.

Porota na projektu ocenila celkový koncept, který má vysokou naučnou hodnotu. Vedle své přenosnosti i na velké vzdálenosti a svých prostorových a provozních kvalit je to zároveň názorná učebnice, jejíž technické systémy jsou přímo viditelné, včetně o plánovaného monitoringu výkonu, publikovaného na internetové síti.

Jedná se o jakousi experimentální laboratoř, která zároveň plní užitečnou funkci. Bohužel se jedná pouze o nerealizovaný projekt, takže zatím nelze potvrdit správnost a účinnost navrhovaných systémů. Jisté však je, že dříve či později se otázka šetrnosti vůči přírodě stane samozřejmou součástí procesu stavění, a proto je nutné ji přijmout a věnovat jí pozornost co nejdříve.

Další informace o soutěži HolcimAwards najdete ZDE, nebo na Facebooku.

Přihlásit svůj projekt do soutěže můžete na stránkách HolcimAwards.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři