Architektura / interiér

Hravý a hravější

I přesto, že velkolepé otevření nových interiérů nejhodnotnější české IT společnosti a zároveň výrobce jednoho z nejdůvěryhodnějších antivirů na světě proběhlo již na konci roku 2015, kompletně se interiéry společnosti Avast Software podařilo studiu VRTIŠKA • ŽÁK dokončit až v roce 2016.

Vrtiška & Žák , 30. 8. 2016

Zadání

Na projektu začali architekti pracovat v létě roku 2014, kdy zvítězili ve výběrovém řízení s inovativním návrhem a řešením interiérů. „Měli jsme od klienta konkrétní zadání, které pro nás bylo jasnou výzvou. Vytvořit hravější kanceláře a prostředí než má Google v Curychu. Proto jsme většinu naší kreativity na počátku investovali do hledání nových neformálních řešení v kancelářích současnosti. Hlavním tématem bylo nalézt prvky, které budou nejen atraktivní, ale zároveň budou stále praktické a hojně užívané všemi zaměstnanci. Následujícím úkolem bylo vyřešit chod společnosti, rozmístění jednotlivých oddělení a přitom zachovat pokud možno co nejvzdušnější prostor s maximálním zachováním soukromí,“ komentuje prvotní zadání Roman Vrtiška, jeden z autorské dvojice.

V pražském sídle Avastu tak můžeme najít privátní restauraci (jejíž chod a konzumace pro zaměstnance je hrazena společností), interní, centrální schodiště přes všech sedm pater, fitness, dílnu, nahrávací studio, dětský koutek, kino, hrací místnost, golfový simulátor, knihovnu nebo relaxační místnost plnou houpacích sítí a slunečníků.

Toto množství pro kanceláře nestandardních prvků ovšem má svůj důvod. „IT segment je v současné době jedním z nejrychleji se rozvíjejících na světě, a tak je při náboru nových zaměstnanců velký nápor na nové talenty, které má nyní společnost možnost, nejen díky těmto atraktivním prostorám zaujmout. Zásadní je, že společnost Avast razí poměrně benevolentní a liberální strategii vůči svým zaměstnancům, tudíž jsme měli možnost tyto prvky integrovat do interiérů a v podstatě jimi vybavit téměř celé patro,“ dodává architekt Vrtiška.

Řešení

Autoři se tak do interiérů snažili zakomponovat uvolněnou atmosféru, která v Avastu panuje a zároveň použitím industriálních materiálů poukázat na IT původ společnosti a technologické zázemí. Proto se duo VRTIŠKA • ŽÁK rozhodlo umístit do poměrně úzkého půdorysu budovy jádro, které se rozkládá na podélné ose a je v něm soustředěna většina prostor, které nejsou pracovišti (jednací místnosti, telefonní budky, soukromé pracovní kabiny, tiskové koutky, apod.).

Toto jádro architekti zvolili jako dominantní prvek skrz všechna patra a následně jej opláštili bílým trapézovým plechem, který podporuje lehce industriální charakter prostor. V této bílé plechové hmotě jsou následně ‚vykousnuty‘ různě barevné prostory pro zmiňované funkce, přičemž každá místnost má svoji identickou barvu (zasedačka žlutou, telefonní budky růžovou, pracovní kabiny modrou, koutky s tiskárnou a kávovarem černou a ostatní zelenou), což samozřejmě slouží nejen jako barevný akcent, ale zároveň jako orientační body v prostoru. Tyto místnosti jsou navíc kompletně obloženy filcovým materiálem (ze 100% recyklátu PET), což výborně zlepšuje jejich akustické vlastnosti. „V podstatě se nám podařilo vytvořit taková malá nahrávací studia,“ upřesňuje Vladimír Žák, druhý z autorské dvojice.

Ne zcela tradičním řešením jsou schody v kancelářích. Vladimír Žák dodává: „Chtěli jsme zachovat přirozenou fluktuaci zaměstnanců a neomezovat pohyb lidí pouze na výtah. Pohyb je zdravý a k lidskému tělu patří, navíc když jedete pouze o patro výš výtahem a čekáte na něj několik minut, tak vás to nijak nepovzbudí. Oproti tomu vyběhnout si pár schodů ano. Kromě toho se ze schodiště stala jakási ‚mícha‘ kanceláří, proudí zde velké množství lidí a výtahy jsou používány minimálně. Toto schodiště jsme záměrně rozšířili tak, aby se zde zaměstnanci mohli shlukovat a využívat jej na neformální setkávání a prostě jen tak posedávat. Kolem schodiště jsme také navrhli kuchyňky s jídelními stoly a odpočinková místa v podobě pohodlných sedaček a křesel. V pomyslném středu prostoru tak vzniká velice efektivní místo pro relax. Také koberec tady má jinou barevnost – oproti šedým odstínům, které používáme v kancelářích, jsme zde zvolili hnědou škálu, aby zaměstnanci neměli pocit, že když jdou relaxovat, stále sedí v kanceláři.“

Polootevřené kanceláře

Zajímavým řešením problému s otevřeným prostorem – openspacem je tzv. ‚mancave‘. To jsou polootevřené kanceláře, které jsou na každém patře vyvedeny v různých materiálech, jako jsou dřevo, ocel, cementové desky (cetris), tahokov, či korek.

„Chtěli jsme utvořit živý organismus, kanceláře, které dají lidem možnost je skutečně využívat. Celý projekt byla v podstatě jedna velká analýza života v ‚IT office‘ a jeho studium. Snažili jsme se vyhnout běžným stereotypům a nabídnout společnosti Avast zcela jinou perspektivu práce v kancelářích. S tím přímo souvisí mj. naše idea tzv. office golfu. V podstatě se jedná o naši vlastní invenci, kdy jsme se snažili přimět zaměstnance k pravidelnému pohybu po všech patrech. Každé kancelářské patro má celkem osmnáct jamek, přesně jako běžné golfové hřiště. Navíc je vše vymyšleno tak, aby byla na každém z nich vždy rozdílná obtížnost. Zaměstnanci mají tak možnost v rámci jednání chodit po jednotlivých patrech, brainstormovat a zároveň se dostat tam, kam by se většina z nich běžně při práci nedostala. Na myšlenku office golfu nepřímo navazují i koloběžky, které jsou vyrobeny na míru pro Avast a jsou volně k dispozici na všech patrech. Budova je totiž 135 metrů dlouhá, takže koloběžka je ideálním, jednoduchým a rychlým způsobem, jak se po patrech pohybovat,“ doplňují autoři.

www.vrtiskazak.com

 • Autoři: Roman Vrtiška, Vladimír Žák
 • Ateliér: Vrtiška & Žák
 • Země: Česká republika
 • Město: Praha 4 - Pankrác
 • Ulice, číslo: 5. května
 • PSČ: 140 00
 • Suma: 9 200 000.00
 • Měna: EUR
 • Realizace: 2015
 • Užitná plocha: 15 000.00m2
 • Foto ©: Kristina Hrabětová

Klíčová slova:

Vrtiška & Žák kanceláře Praha

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři