Architektura / bytové domy

Junior cohousing se službami v Praze Sedleci

Projekt bydlení pro mladé páry, který přesto zůstává velkorysý, si získal porotu i ocenění Letního Olověného Dušana 2011 v kategorii jednotlivci.

Jan Gabriel , 9. 11. 2011

Projekt se nachází na Praze 6 v Sedlci. Místo návrhu sousedí s centrem Starého Sedlce a bezprostředně sousedí s nádraží. V současné době je pozemek zastavěn skladem.Umístění budovy na pozemek je zvoleno co nejblíže k trati, aby vznikl za hmotou domu klidný prostor pro předzahrádky a relaxaci rezidentů. Jejich orientace je na jih a do vzrostlé zeleně. Koncept projektu zachovává průchodnost kolem nádraží a vytváří novou pěší cestu mezi stromy v jižním svahu.

Projekt Cohousingu je určen pro mladé singles, páry a mladé rodiny do maximálního počtu jednoho dítěte. Každý vlastní svou bytovou jednotku a dohromady vlastní společné prostory včetně common housu. V projektu je celkem 31 bytů. Byl kladen důraz na jejich finanční nenáročnost. Proto byla zvolena konstrukce jako dřevostavba (modul 600 mm). Pro obec Sedlec je v komplexu navržena nádražní restaurace, která oživí lokalitu a naplní ji aktivitami obyvatel. V common housu je prostor pro společnou jídelnu komunity a společné aktivity (filmové večery, workshopy, párty, učení, čtení, praní prádla).

Na společný dvoupodlažní prostor jsou napojeny jednotlivé bytové jednotky. Na obou koncích je hmota zakončena důležitou funkcí common housu a restaurace. Každá bytová jednotka má terasu nebo předzahrádku. Na střeše common housu je terasa pro relaxaci a opalování s výhledem na protější břeh Vltavy s překrásnou přírodou.

Komentář poroty

Odpověď nespokojeným ve fragmentované společnosti, lidí hledajících víc než jen pouhé přenocování na okraji velkoměsta za rozumnou cenu. Dům s něčím navíc nejen pro rezidenty, ale i pro místo samé – pro sousedy, pro cestující. Vtipné doplnění společenské místnosti s kuchyní o alternativu nádražní restaurace, kde se může prolnout svět rezidentů se širším sousedstvím a cestujícími.

Vtip domu na perónu dotažený do promyšlené struktury až po detaily v dispozicích zvládnutých s profesionální samozřejmostí. Odclonění hluku i pohledů a vytvoření velkorysých a přitom příjemných prostor v interiéru i exteriéru.

  • Autoři: Jan Gabriel
  • Země: Česká republika (Česko)
  • Škola: FA ČVUT v Praze
  • Město: Praha
  • Datum projektu: 2011

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři