Architektura / industriální a technické stavby

Konverze uhelného mlýna na ateliér a konferenční prostory

Rekonstrukcí industriální budovy bývalého uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou vznikl inspirativní prostor, který bude sloužit jako ukázkový prostor pro architekty a designéry, firmy a instituce k představení jejich práce, pořádání akcí a setkávání s klienty.

EARCH.CZ , 16. 5. 2012

"Jedna budova, dvě epochy."

Uhelný mlýn (1900 – 2009)

Uhelný mlýn je zděná, původně jednopodlažní budova (12x17m), postavená přibližně kolem roku 1900. Nachází se na sever od Prahy v Libčicích nad Vltavou v areálu bývalých Šroubáren (zal. v roce 1872), které patřily v době svého vzniku a v období mezi válkami k pilířům našeho průmyslu.

V 70. letech minulého století byla demontována veškerá technika a objekt byl dodatečně rozdělen volně stojící ocelovou konstrukcí na tři podlaží. To vše za účelem vzniku větších podlahových prostor určených pro skladování a zásobování. V té době byl instalován také nákladní výtah, který je v původním stavu a stále funkční.

Historie rekonstrukce

Budovu zakoupila v roce 2010 firma LUGI s.r.o. - zabývající se zakázkovou výrobou nadstandardně kvalitního nábytku - spolu s Ing. arch. Patrikem Hoffmanem, se záměrem využít objekt jako prostor pro ateliér Hoffman, depozit půjčovny současného umění a také pro expozici dánského designového nábytku GUBI, ve zbývající části byl zamýšlen „showroom“ společnosti LUGI. V časovém rozmezí 6/2010 – 3/2012 proběhla nákladná rekonstrukce dle projektu architekta Patrika Hoffmana. Projekt byl podpořen a spolufinancován dotačním programem OPPI.

Budova starého uhelného mlýna tak byla proměněna na inspirativní, pracovní, skladový prostor a ateliér. Budova bude využívána jako multifunkční objekt pro komerční účely - architektům a designérům, firmám a institucím k předstvení jejich práce, pořádání akcí a setkávání s klienty. Slavnostní otevření proběhne v květnu 2012.

Projektový tým :

Autor:Atelier Hoffman / Ing. arch. Patrik Hoffman,

SpoluautořiIng. arch. Marcela Jirásková, Ing. arch. Pavel Hicz, Ing. arch. Tomáš Havlíček

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři