Architektura / bytové domy

Lodními kontejnery proti bytové krizi. V centru Barcelony vznikl první dočasný bytový dům

Krize dostupného bydlení v centrech trápí velká města po celém světě. V Barceloně, jakožto jednom z vůbec nejpostiženějších evropských velkoměst, se ji snaží alespoň mírnit pomocí dočasných bytových domů složených z běžných lodních kontejnerů. První z nich vznikl v roce 2019 v historickém centru katalánské metropole.

Tereza Hůrská , 21. 8. 2022

Trendy záležitost

Že lodní kontejnery mají své místo i v architektuře, není dnes již žádnou novinkou. Rychle si je oblíbila řada architektů i investorů a původně dopravní přepravky tak rychle zaplňují ulice měst i stránky architektonických magazínů. Pod heslem „kontejnerová architektura“ dnes můžeme narazit na pestrou škálu staveb, které vzájemně pojí jejich často snadno rozpoznatelný modulární původ i (trendy) industriální estetika.

Gró kontejnerů jakožto základních stavebních jednotek spočívá v jejich modulárním charakteru, který umožňuje rychlost výstavby, úsporu nákladů i flexibilní přizpůsobení prakticky jakémukoliv využití a prostředí. Právě na tyto vlastnosti vsadili také španělští architekti, kteří pomocí experimentální dočasné bytové stavby v Barceloně reagují na jeden ze zásadních problémů, který trápí nejen španělskou metropoli, ale i další velká města.

 

Dočasný bytový dům v Barceloně, Straddle3 + Eulia Arkitektura + Yaiza Terré © Adrià Goula

 

Dostupné bydlení

Řeč je o nedostatku dostupného bydlení v městských centrech v souvislosti s nepříznivou situací na trhu s nemovitostmi, na které se mimo jiné podepisuje také masový turismus. Vedení Barcelony proto přišlo s programem APROP (Close Proximity Temporary Housing Program), který má usnadnit návrat místních obyvatel do centra města. První zhmotnění tohoto programu představuje modulární stavba z lodních kontejnerů, kterou navrhli architekti ze studia Straddle3 společně s architektkou Yaziou Terré a ateliérem Eulia Architektura. Návrhu objektu ovšem předcházel vznik propracované strategie nazvané ATRI, která spočívá ve „vyplňování“ nevyužívaných prostorů v rámci městského centra pomocí dostupných lodních kontejnerů – těch má totiž Barcelona jakožto významný přístav více než dost.

 

Běžné lodní kontejnery byly dopraveny na místo už po částečných úpravách. Jejich seskládání zabralo pouhý týden 

 

Bytový dům vznikl na prázdném rohovém pozemku ve vlastnictví města, který se nachází v historickém centru Barcelony Ciutat Vella. Samotné seskládání jednotlivých kontejnerů trvalo pouhý týden, na místo navíc dorazily přímo z dílen, kde prošly potřebnými úpravami, aby mohly být použity právě k bydlení. Ve svižném tempu tak uprostřed města vyrostla kompaktní stavba, která navzdory svým rozměrům (objekt má pět nadzemních podlaží) dlouhodobě nijak neomezila život ani dopravu v této rušné lokalitě. Finální práce na staveništi, které průmyslové kontejnery proměnily v bytový dům, pak proběhly během dalších dvanácti týdnů. Po pouhých pár měsících byl dům hotov a 12 nových bytů čekalo na své nové obyvatele, kteří centrum Barcelony museli v minulosti pro nepříznivou situaci opustit.

 

Byty mají k dispozici také malé soukromé lodžie. V domě vzniklo celkem 8 garsonek a 4 dvoupokojové byty. 

© Adrià Goula

 

Kontejner = garsonka

Kolemjdoucí dokáže jen stěží odhalit, že se pětipodlažní stavba skládá právě z lodních kontejnerů. Budovu totiž architekti „zabalili“ do průsvitného pláště z vlnitého polykarbonátu, který prořezávají otvory s dřevěnými rámy. Tento plášť zároveň chrání prostory lodžií patřící k jednotlivým bytům, okna pak chrání typické žaluzie. 

Prosklený parter nabízí prostor pro služby, další čtyři podlaží pak obsahují celkem 12 bytových jednotek – 8 jednopokojových a 4 dvoupokojové. Platí přitom, že garsonka o ploše 30 metrů čtverečních zabírá jeden kontejner, dvoupokojové byty pak vznikly spojením dvou modulů. V interiéru pokrývá jednotlivé kontejnery vrstva tepelné izolace, sádrokartonu a bílé omítky, takže se až na výrazně podélné dispozice příliš neliší od běžných domů. Kontejner tak v případě tohoto projektu (naštěstí) není nositelem estetiky stavby, ale plní pouze funkci lokálního, ekologického a flexibilního stavebního modulu, díky němuž může být ubytování dostupné i pro obyvatele z nízkopříjmových skupin. Pečlivý přístup architektů ke každému detailu pak jen dokazuje jejich názor, že i sebevíc low-cost bydlení může mít také estetické kvality. 

 

Jeden kontejner nabízí 30 metrů čtverečních. Až na výrazně podélné dispozice se interiéry příliš neliší od běžných domů 

© Adrià Goula

 

Zbrzdit

Dům vzhledem ke své „dočasnosti“ nabízí přechodné bydlení a obyvatelé je mohou využívat po dobu 2-5 let. Byty jsou vybaveny zcela utilitárně, o to víc je však dbáno na celkový komfort života v domě. Všechny byty je tak možné například příčně provětrat, dostatečné zateplení stěn v kombinaci s provětrávanou polykarbonátovou fasádou zas zajišťuje kvalitní tepelné podmínky.

 

Pečlivý přístup architektů ke každému detailu pak jen dokazuje jejich názor, že i sebevíc low-cost bydlení může mít také estetické kvality 

© Adrià Goula

 

Projekt barcelonskou bytovou krizi pochopitelně nespasí, je však jasnou ukázkou toho, že i za pomoci velice jednoduchého řešení ji lze postupně mírnit. V současné době slaví APROP své první narozeniny a je jen otázkou, jak dlouho bude plnit svou funkci a kdy se barcelonský seznam modulárních kontejnerových objektů rozšíří o další podobný objekt.

 

Barcelona coby významný přístav má lodních kontejnerů více než dost. Program APROP (Close Proximity Temporary Housing Program) má s jejich pomocí usnadnit návrat místních obyvatel do centra města

 

 

Kolemjdoucí dokáže jen stěží odhalit, že se pětipodlažní stavba skládá právě z lodních kontejnerů. Budovu totiž architekti „zabalili“ do průsvitného pláště z vlnitého polykarbonátu 

© Adrià Goula

 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři