Architektura / industriální a technické stavby

Měď v architektuře: Most přes vodopády Bracklinn Falls

Most ve skotské přírodě, krytý měděnou střechou. Jednou z nejneobvyklejších aplikací mědi je tato baldachýnová střecha, pro zvýraznění nového trámového mostu v drsné skotské krajině.

Chris Hodson , 5. 4. 2012

Pěší most přes vodopády Bracklinn Falls o rozpětí 20 m nahrazuje dva předchozí mosty, které byly oba odplaveny vyjímečně silnými povodněmi. Slouží k doplnění sítě stezek v rámci ‘Území zvláštní ochrany’ (Special Conservation Area) Bracklinn Falls a poskytuje zastřešené vyhlídkové místo nad vodopádem a roklinou, stejně jako je i turistickou atrakcí svého druhu.

Design od Malcolma Stronga z firmy Strong Bridges, která tento most i realizovala, se soustřeďuje kolem čtyř klád zdejší jedle obrovské (Douglas-jedle) spojených ve středu a podpořených pomocí vodorovných a svislých dřevěných/ocelových kompozitů. Ocelové články ve spodní části tětivy doplňují šikmé nosníky, které umožní zahnutí mostu podporovaným dvěma nosníky. Nosníky podepírají sami sebe proti sobě, za pomoci ocelové mříže.

Konstrukce zajišťuje volně stojící a lehce pohyblivou strukturu. Všechny články, kromě klád, byly předem vyrobeny v dílně a přepraveny na místo úzkými sklápěčkovými nákladními auty. Klády byly dotaženy, a na místě zpracovány. Celý most byl smontován na místě a zasunut namísto provizorního ocelového mostu. Místo nemohlo být přístupné pro jeřáby nebo jiné velké dopravní stroje, proto tvar konstrukce musel umožnit zvednutí a zasunutí do konečné polohy jedině za pomoci ručních navijáků.

Tvar mostu a jeho měděná střecha ohraničuje prostor s mnoha ‘samostatnými okny’, ze kterých návštěvníci mohou zkoumat vodopády pod nimi. Pro baldachýnovou střechu byla zvolena měď díky svému příjemnému vzhledu a proto, že bude spolu s kládou přirozeně stárnout v souladu se divoukou, přirozenou krajinou.

Klíčová slova:

měď most Velká Británie

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři