Architektura / bytové domy

Mezinárodní soutěž na nový obytný soubor v areálu Nádraží Žižkov vyhráli nizozemští Benthem Crouwel Architects a RA15

V neanonymní dvoukolové soutěži vybrala porota společný návrh nizozemského studia Benthem Crouwel Architects a pražského ateliéru RA15, kteří spolu již dříve pracovali na studii pro pražské letiště. Soutěž vyhlásila ve spolupráci s Českou komorou architektů investiční skupina Penta Real Estate, jejíž slogan zní “creating better spaces.” V porotě měli převahu nezávislí sudí z řad českých i zahraničních architektů. Ze 160 registrovaných kandidátů a 44 odevzdaných návrhů z ČR i zahraničí postoupilo 5 uchazečů do druhého kola. Ve finále porotu zaujal především vítězný návrh s rozsáhlým veřejně přístupným parkem.

ra15 , 3. 7. 2019

Zelené srdce

Nový rezidenční komplex Penta plánuje v areálu Nádraží Žižkov v Praze. Parcela podél ulic Malešická a K Červenému dvoru se nachází na unikátním místě mezi bývalým nákladovým nádražím, které patří mezi pražská největší rozvojová území, a již fungující a stále se rozvíjející bytovou zástavbou na Vackově. Vítězný návrh vytváří dokonalou rovnováhu mezi funkčností, lidským měřítkem a kontaktem s přírodou. Umístěním bytových domů po obvodě pozemku se uprostřed otevírá velký prostor, který architekti využili pro vytvoření veřejného parku, přinášejícího přírodu do architektury i do života budoucích obyvatel.

Park je obklopen dvěma velkými zakřivenými residenčními bloky, které dohromady pojmou více než 450 bytů, a je otevřen pro rezidenty i místní obyvatele z přilehlých čtvrtí – funguje jako společný venkovní prostor nabízející místa pro setkávání a relaxaci. Biologicky rozmanité prostředí s místními druhy rostlin či živočichů, bez aut a hluku, je velmi cenným doplněním této rozvojové oblasti.

 

Foto: eArch

Jednota v rozmanitosti

Architektonické pojetí horizontálně i vertikálně ustupujících modulů vytváří zajímavou krajinu fasád, při optimálním využití denního světla, a poskytuje všem bytům nejlepší výhledy do zeleně. Ačkoliv se jedná o budovy s velkým počtem bytových jednotek, návrh přináší silný pocit místa a atmosféry – je přátelský a rozpoznatelný, zároveň ke každému bytu přistupuje jako k soukromému nezávislému domovu.

Modulární systém člení velké bloky na lidské měřítko – budovy jsou vnímány jako dynamické svazky s různými proporcemi. Od městského měřítka nejvyšší fasády, která vyniká jako impozantní dominanta, k osobnější a živější atmosféře malých obchůdků v blízkosti severního vstupu – komplex má mnoho tváří, a přesto je vnímán jednotně.

 

Foto: eArch

Modulární dům

Modulární efektivita a přímočarý princip designu umožňují vytvořit různé byty o různých velikostech, které vyhoví požadavku na pokrytí velkého spektra potenciálních obyvatel. Rezidence Nádraží Žižkov nabízí svým obyvatelům to nejlepší z města i přírody: vysoce funkční byty s optimálním dostupností městské občanské vybavenosti, soukromí v rámci sousedství a příjemný zelený park přímo pod okny.

Foto: eArch

  • autor: ra15 *
  • publikováno: * 3. 7. 2019
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři