Architektura / občanské stavby

Modulární studentské bydlení

Obytný dům pro studenty architektury od atelierů DataAE a H arquitectes nabízí zajímavý přístup k modulovému stavění. Projekt, který byl realizovaný během jednoho léta ukazuje výhody modulu prakticky v reálném čase. Oba ateliery působí již přes deset let, ale toto je jedna z jejich prvních realizací takového typu domu. Projekt dostal několik ocenění jak ve Španělsku, tak v Evropě.

Kristýna Šilhánová , 10. 7. 2013

Nový obytný dům pro studenty vysokých škol se nachází v těsné blízkosti školy architektury del Valles. Navrhovaný projekt se snaží udržet rovnováhu mezi stávajícími budovami, venkovními prostory a novým obytným domem, který je vytvořen ze dvou paralelních pouličních bloků. Dům je dvoupatrový a bloky jsou odděleny atriem. Atrium slouží nejen jako centrální shromažďovací prostor, ale má také klimatickou funkci. Vzhledem k tomu, že se primárně předpokládalo využívání domu studenty přilehlé architektonické školy, snažili se autoři propojit funkce v objektu. Z toho důvodu přišli s programem, který umožňuje intenzivní spojení mezi uživateli, a to jak na individuální tak i na skupinové úrovni, vzhledem k vnitřní pružnosti apartmánů a potenciální využití atria jako prostory pro pořádání akcí.

Projekt používá průmyslové konstrukce kde pomocí pouze jednoho typu modulu jednoduše skládaného na sebe. Jednotlivé moduly jsou vyrobené z předem tvarovaného betonu bez příček a na stavbu dovezené na nákladních autech. Každá jednotka má jen nezbytné fixní prvky, což zjednodušuje dokončovací práce a instalace. Většina komponent je instalována a sestavena pomocí suché montáže, takže každý modul, případně jeho úprava, může být demontován a znovu použit nebo z velké části recyklován. Základní forma byla díky jednoduché výstavbě hotová během jednoho týdne.

Studentské pokoje jsou na španělské standardy nadprůměrné a to především díky ploše místností a velkému oknu. Každý z 57 pokojů je minimalisticky vybavený malou kuchyňkou a jednoduchou koupelnou. Zdi jsou ponechané přírodní v pohledovém betonu. Autoři předpokládali, že studenti, a studenti architektury obzvlášť, si jednotlivé prostory navrhnou podle svého temperamentu a přání.

Nový dům reflektuje původní budovu univerzity, postavené v 70. letech a pozdější dostavbu laboratoří, které jsou obě postavené z pohledového betonu s výrazným horizontálním šalováním. Všechny budovy jsou propojené společnou terasou, která je využívána jako letní zahrádka a jídelna. Z kolejí je tak přímý přístup ke škole architektury. Samotné budovy kolejí mají fasádu z galvanizované oceli, které je předsazená pletivová konstrukce. Ta by měla být do budoucna porostlá vegetací a měla tak napomáhat klimatickým podmínkám uvnitř. Ze stejného důvodu byla doplněna polykarbonátová střecha atria.

Budova je postavená ze dvou patrech, aby se využila stávající topografie zpřístupňující vchody bez nutnosti používání výtahů. Spodní úroveň je přístupná z hlavní ulice, horní potom z terénu od fakulty architektury. Tím se podařilo snížit množství schodů a výtahů o 50 procent čtverečních metrů. Centrální atrium je zakryté zelenou střechou (postupně se rozrůstající rostliny), aby bylo možné vytvořit dočasný bioklimatický prostor, který umožňuje zvýšení energetické účinnosti budovy, a zároveň šetří plášť budovy. Analýza životního cyklu budovy ukazuje, že tento projekt ušetří až 50 procent energie spojené se stavebními materiály a 70 procent poptávky po energii ve vztahu k standardním budov dle CTE předpisů.

Klíčová slova:

modulární architektura

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři