Architektura / občanské stavby

Muzeum ze zlata s esencí středověku

Esence středověkého města, od zakroucených věží po hrázděné domy schýlené věkem, je obsažena v novém Muzeu historické střelby v Duderstadtu, které zde popisují jeho návrháři Gnädinger Architekten.

Středisko mědi , 31. 7. 2014

Duderstadt, který se nachází v sousedství Göttingenu, patří mezi 10 nejvýznamnějších „hrázděných" měst v Německu. Kromě historické radnice je jednou z nejvýraznějších památek středověký „Westerturm“ se svou výraznou zkroucenou věží, začleněnou do nejstarších částí městského opevnění. V roce 2009 bylo rozhodnuto provést rekonstrukci opuštěného hrázděného domu vedle věže a nainstalovat do něj muzeum historické střelby, se začleněním věže a dalšího domu na její východní straně, který byl špatně restaurován před několika lety.

Masivní historické kamenné zdi slouží jako podpora stavby na jedné straně sestavy. Kromě obnovené hrázděné konstrukce jsme vytvořili výrazné nové křídlo postavené z betonu, skládající se z montovaných trojúhelníkových překladů. Přístavba obsahuje hlavně nouzové schodiště a také galerii s prázdným prostorem před velkým oknem. V souladu s podobou nové budovy jsou také tři podlaží otevřeného schodiště navrženy jako forma skulptury.

„Šikmé fasády nového křídla odkazují k podobně šikmým fasádám starých typických hrázděných domů v okolí, ale úplně jiným a novým způsobem. Zlatý povrch byl zvolen jako odkaz na lesklý kovový povrch starých zbraní, jako jsou brnění, meče a štíty.“

Christoph Claus, Gnädinger Architekten

Zlatá slitina mědi

Fasáda je obložena různě velkými zlatými panely ze slitiny mědi, rozmístěnými v nepravidelném vzoru, vyrobenými specializovaným dodavatelem se zvlášť vysokými standardy zpracování. Výsledkem je zcela cizí těleso, přidávající mezi ostatní domy v tomto idylickém prostředí novou, strhující kvalitu – částečně pevnou a částečně organickou. Nový ocelový most přes rekonstruovanou hradbu umožňuje procházku podél části dávného opevnění města. Interiér muzea se vyznačuje především omezenou paletou materiálů: surová ocel na podlahu a zábradlí, černě lakované dřevěné povrchy tvoří nábytek i dveře (potištěné sírově žlutými texty a obrázky) a pohledový beton v novém křídle kontrastuje se starou kamennou zdí. Tři výstavní podlaží nabízí různé mediální instalace a historické exponáty, zahrnující taková témata, jako je střelba, obrana města a městský život ve středověku. První patro je věnováno lučištníkům a střelcům, kteří tvořili zvláštní milici pro obranu města. 

  • Ateliér: Gnädinger Architekten
  • Země: Německo
  • Město: Duderstadt
  • Ulice, číslo: Auf der Spiegelbrücke 19
  • PSČ: 37115
  • Realizace: 2011
  • Materiál: měď

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři