Architektura / industriální a technické stavby

Nové subtilní konstrukce i záchrana kulturních památek. O českých lávkách a mostech promluví mostní inženýři Petr Tej a Švýcar Eugen Brühwiler

Spolek KRUH zve na přednášku mostních inženýrů Petra Teje a Eugena Brühwilera

Spolek KRUH zakončuje jarní část letošního přednáškového cyklu Konečně!. Přednáška s názvem Lávky a mosty představí aktuální projekty a realizace architekta a mostního inženýra Petra Teje, na kterou naváže online rozhovor se švýcarským profesorem Eugenem Brühwilerem – expertem na zachování kulturně hodnotných konstrukcí. Akce se uskuteční ve čtvrtek 1. června od 19h30 v Centru architektury a městského plánování – CAMP Praha.

KRUH , 18. 5. 2023

Červnová událost se bude věnovat projektům a realizacím mostních konstrukcí architekta Petra Teje. Na přednášku pak naváže online rozhovor se švýcarským inženýrem Brühwilerem. „Petr Tej je spoluautorem inovativních návrhů soudobých mostů a lávek, které v posledních letech v Čechách vznikají. Jeho navrhované konstrukce, které často vznikají i s jinými architekty, jsou specifické subtilním řešením a často zahrnují i spolupráci s výtvarnými umělci. Přednášku zakončí dialog s profesorem Eugenem Brühwilerem, který se mimo jiné dlouhodobě věnuje zachovávání kulturně významných mostních konstrukcí po celém světě.” říká k poslední jarní akci přednáškového cyklu Konečně! zakladatelka spolku KRUH Marcela Steinbachová.

Petr Tej je architekt a mostní inženýr věnující se navrhování konstrukcí mostů a lávek. Vystudoval Školu architektury na pražské AVU u Emila Přikryla, Fakultu architektury ČVUT v Praze u Aleny Šrámkové a obor Mostní konstrukce na Fakultě stavební na též univerzitě. Pracuje jako vedoucí oddělení mostních konstrukcí v Kloknerově ústavu ČVUT v Praze. Společně s Janem Mourkem a Otem Melterem založil studio Bridge Structures. Petr Tej je autorem řady mostů a lávek, od malých rozpětí až po velké projekty celoměstského významu. Mezi ně patří lávka přes Vltavu v Lužci nad Vltavou, lávka přes Dřetovický potok nebo lávka přes řeku Lubinu v Příboře, které získaly řadu ocenění. Jeho projekty často vznikají ve spolupráci s renomovanými českými a zahraničními ateliéry. Jednou z posledních výrazných realizací Petra Teje je Štvanická lávka v Praze spojující Holešovice a Karlín, kterou navrhl spolu s Markem Blankem a Janem Mourkem. Její součástí budou i umělecká díla sochařů Jana Hendrycha a Aleše Hvízdala.

Foto: Jednou z nejvýraznějších realizací Petra Teje je lávka HolKa, která již brzy propojí pražské Holešovice a Karlín

Eugen Brühwiler je švýcarský mostní inženýr. Vystudoval renomovanou fakultu architektury na univerzitě ETH Curych. Doktorát pak získal na švýcarském federálním institutu EPFL v Lausanne, kde nyní dlouhodobě působí jako profesor. Jeho výzkumná i praktická činnost zahrnuje moderní metody hodnocení únavy a bezpečnosti stávajících mostů. Jako konzultační inženýr se také zabývá posuzováním a restaurováním mostů a budov vysoké kulturní hodnoty, a to ve Švýcarsku i v zahraničí. Ve spolupráci s Petrem Tejem a Markem Kopećem vytvořili ideový návrh využití železničního mostu pod Vyšehradem.

Přednáška Petra Teje a rozhovor s Eugenem Brühwilerem uskuteční ve čtvrtek 1. června 2023 od 19h30 v CAMP Praha. Základní vstupné na akci je 140 Kč a za zvýhodněnou cenu pro studenty nebo seniory za 120 Kč. Vstupenky lze zakoupit v síti GoOut.

  • autor: KRUH *
  • publikováno: * 18. 5. 2023
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři