Novinky a názory / zprávy

Příběhy architektury Ivana Kroupy představí dubnová přednáška spolku Kruh

Spolek KRUH zve na dubnovou přednášku, jejímž hostem bude český architekt Ivan Kroupa

Spolek KRUH pokračuje v novém cyklu přednášek s názvem Konečně!. Dubnová událost se tentokrát zaměří na českého autora Ivana Kroupu, který představí čtyřmi příběhy a velkoplošnou projekcí své realizace a projekty. Akce se uskuteční ve čtvrtek 13. dubna od 19:30 v Centru architektury a městského plánování – CAMP Praha.

KRUH z. s. , 3. 4. 2023

Ivan Kroupa patří mezi výrazné autory současné české architektury. Téměř dvě dekády také působil jako pedagog, během nichž ovlivnil celou řadu studentů. „Své projekty Ivan navrhuje a přizpůsobuje vždy novým podmínkám. Každá stavba je jiná, ale v jádru je spojuje jednoduchost a práce s prostorem, světlem i přírodními materiály.” říká k dubnové akci nového cyklu Konečně! dramaturgyně přednášek a zakladatelka spolku KRUH Marcela Steinbachová.

Ivan Kroupa vystudoval Fakultu architektury na ČVUT v Praze, na kterou navázal zahraničními praxemi v Londýně, Paříži a Barceloně. V začátcích své tvorby na sebe upozornil autorskými rodinnými domy, které se značně lišily od tehdejší produkce architektů, a to hlavně prací s prostorem a světlem.

Nejvýznamnější realizací jeho ateliéru je Centrum současného umění DOX z roku 2008, které je příkladem úspěšné konverze nevyužitých industriálních objektů v pražských Holešovicích. Výrazný rukopis rekonstrukce budovy přispěl k jejímu zařazení do publikace Phaidon Atlas of 21st Century World Architecture mezi nejvýznamnější stavby světa. Jeho dalšími počiny jsou např. tiskárna v Českých Budějovicích z roku 2001 s výrazně přiznanou heraklithovou fasádou, hemodialyzační centrum Bulovka B. Braun, urbanistické řešení Bažantnice Pražského hradu nebo spolupráce na mostu Høse v Norsku. Nejnovějším projektem ateliéru Ivana Kroupy je vyhraná architektonická soutěž na výstavbu obřadní síně v Týnci nad Sázavou. Odvážná betonová konstrukce oválného tvaru vytváří otevřený prostor pro poslední rozloučení. Pohyblivé skleněné stěny umožňují propojení s přilehlým borovým hájem.

Foto: Nejvýznamnější realizací ateliéru Ivana Kroupy je Centrum současného umění DOX, které bylo dokončeno v roce 2008

Ivana Kroupu lze zařadit i mezi významné pedagogy. Začátkem nultých let vyučoval na Fakultě architektury ČVUT a mezi roky 2007–2021 působil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze jako vedoucí ateliéru Architektura II. Pro tuto školu také navrhl nové Technologické centrum UMPRUM Mikulandská. Radikální přestavba historické základní školy zásadně rozšiřuje potřebné prostory a technické vybavení uměleckých dílen a zároveň nabízí otevřené prostředí pro mezioborovou inspiraci a společenské akce.

V roce 2019 obdržel za svou práci Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury. Ivan Kroupa jako jeden z mála českých autorů získal i zahraniční ocenění Berliner Kunstpreis a také nominaci na prestižní Mies van der Rohe Award.

Foto: Dalším výrazným počinem Ivana Kroupy je tiskárna Karmášek v Českých Budějovicích

Přednáška architekta Ivana Kroupy se uskuteční ve čtvrtek 13. dubna 2023 od 19h30 v CAMP Praha. Základní vstupné na akci je 140 Kč a za zvýhodněnou cenu pro studenty nebo seniory za 120 Kč. Vstupenky lze zakoupit v síti GoOut. Další akce spolku Kruh proběhne ve čtvrtek 4. května v kině Světozor, ve které vystoupí významný švýcarských architekt Roger Diener.
 

  • autor: KRUH z. s. *
  • publikováno: * 3. 4. 2023
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři