Architektura / občanské stavby

Organický mrakodrap na Strahově

Ideový návrh mrakodrapu na místě pražského Strahovského stadionu vznikl v rámci mezinárodní soutěže eVolo Skyscraper 2012.

Simona Vališová , 15. 6. 2012

název Prague City Tower

kde Praha - Strahov

autor Ing. arch. Simona Vališová

stupeň ideový návrh

účast v soutěži eVolo Skyscraper 2012

Hlavní princip návrhu

Rostliny, sluce, vítr, síla přírody… Dokonalý systém, od kterého se můžeme tolik naučit. Návrh se snaží nalézt dialog a rovnováhu mezi moderními technologiemi a krásou přírody, harmonické spojení estetiky a funkčnosti v netradičním architektonickém pojetí.

Architektura vychází z tvarů přírody a stejně jako živý květ rostliny reaguje na pohyb slunce po obloze a intenzitu jeho záření. Forma je jednoznačná, s velkým množstvím detailů, stejně jako živá rostlina. Funguje jako inteligentní systém, který využívá sílu přírody pro zajištění svých energetických potřeb.

Stavba má několik částí – nejvyšší část tvoří věž složená z okvětních plátků, jejichž fasády slouží k získávání energie ze slunce nebo větru v závislosti na orientaci vůči světovým stranám. Od východu k západu je skleněný plášť objektu doplněn o květy, které reagují na sluneční záření a pomocí integrovaných fotovoltaických systémů se rozvíjejí a v případě intenzivního slunečního záření slouží zároveň jako stínící systém. Na západní a severozápadní straně jsou umístěny listy s větrnými turbínami, které využívají převládající směr větru. Severní fasáda je navržena jako plná stěna s jednotlivými otvory.

Tento „květ“ vyrůstá z podnože, která je tvořena sedmi listy, z nichž každý vytváří uzavřenou dispozici s vnitřním atriem - otevřeným nebo uzavřeným a střechy jsou pokryty pláštěm s fotovoltaickými články.

Součástí podnože je i rozlehlé atrium, centrum objektu, zastřešené náměstí.

Podnož vyrůstá ze tří velkých listů, které navazují na okolní terén a střechy těchto listů tvoří rozsáhlé parkové plochy.

Funkční využití objektu

je rozmanité a nabízí rozsáhlé plochy roztříděné podle jejich umístění v objektu. Velké listy obsahují plochy pro kulturu a sport, dále ubytovací zázemí pro vysoké školy, knihovnu a kinosály. Podnož slouží jako rozsáhlé náměstí na které navazují obchody, restaurace a služby, věž pak obsahuje podlaží určená pro administrativní provozy, luxusní bydlení, hotel a vyhlídkovou restauraci na samém vrcholu.

  • Autoři: Simona Vališová
  • Země: Česká republika (Česko)
  • Město: Praha - Strahov
  • Datum projektu: 2012

Klíčová slova:

mrakodrap Praha

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři