Architektura /

Pasivní dům ateliéru Echorost

Rodinný dům v Hradci Králové, který se již začal realizovat, je důsledně řešen v pasivním standardu. Návrh ukazuje, že pasivní dům nemusí být ekvivalentem stavařské rutiny, a je zároveň příkladem úspěšného využití parametrického modelu, který sloužil jak k optimalizaci, tak k architektonickým experimentům v průběhu navrhování.

ECHOROST ARCHITEKTI , 30. 11. 2010

Specifický tvar pozemku podobný písmenu „P“ definoval obrys domu a spolu s konstrukčními omezeními i výslednou geometrii, která je založena na prostém, ale důsledném vytažení tohoto obrysu vzhůru. Návrh byl od samého začátku optimalizován z hlediska tepelné bilance a dispozičních nároků (jako byla například možnost využít horní patro pro samostatný byt). Díky této optimalizaci splňuje tento dům přísná kritéria pro pasivní standard. Hlavní obytné místnosti jsou přirozeně orientovány za sluncem. Navržený systém venkovního stínění pomáhá eliminovat letní přehřívání při zachování optimální hladiny denního osvětlení. Vzhledem k neurčitosti některých aspektů zadání (velikost místností, rozpočet) a nutnosti optimalizace energetické bilance domu jsme v průběhu celého procesu využívali trojrozměrný parametrický model. Tento asociativní model se v reálném čase měnil v návaznosti na zadaných parametrech (např. obrys domu, světlá výška podlaží, tloušťka izolace nebo konstrukce). Některé z těchto parametrů, jako byly například nejmenší vzdálenost od hranice pozemku nebo velikost pokojů, měly i jistou kritickou mez, která vždy držela návrh v reálné poloze. Zároveň bylo možné model kdykoli analyzovat v simulačních programech, a optimalizovat tak jeho energetickou bilanci, množství osluněni nebo kvalitu osvětlení. Tato strategie, i když vyžadovala počáteční časovou investici, více než vyvážila neustálé změny v návrhu.

Lokalita: Hradec Králové Investor: soukromá osoba Návrh: Echorost Dokumentace pro stavební povolení: Asting Dokumentace pro provedení stavby: Asting, Echorost Realizace: Asting Zastavěná plocha: 124 m2 Užitná plocha: 185 m2 Měrná potřeba tepla na vytápění: 15,7 kWh/(m2.rok)

 

Motto

Rezonance mezi architekturou, designem, výpočetními technologiemi a ekologiiů Inovativní přístup k navrhování, originální řešení.

Echorost - je skupina mladých českých architektů, která vznikla na jaře roku 2009. Její zakladatelé Jaroslav Hulín, Martin Kaftan a Jiří Pavlíček se seznámili v Londýně, kde sbírali zkušenosti na široké škále architektonických, designérských a inženýrských projektů realizovaných po celém světě (mezi nimi byly například rezidenční vily v Turecku a na ostrově Mauricius, mrakodrapy v Mexiku, Saudské Arábii a Hong Kongu nebo klub a lázně na francouzském pobřeží). Jejich společná tvorba kombinuje architektonickou praxi s výzkumem, výukou a experimenty. Inspiraci pro často velmi nestandardní návrhy, jejichž škála zahrnuje grafiku, užitné předměty, interiéry, běžné stavby i mrakodrapy, čerpá z oblasti mezi architekturou, designem, výpočetními technologiemi a ekologií. Cílem je tyto inovativní a důmyslné návrhy nejen navrhovat, ale také realizovat. Na řadě projektů ECHOROST spolupracuje s jinými tvůrci a poskytuje jejich týmům poradenství v oblasti výpočetních technologií, geometrie a ekologie. Všichni tři členové se kromě společné tvorby věnují doktorskému studiu na FA ČVUT.

Jaroslav Hulín (Ing. arch) studoval na FA ČVUT a TU Delft. Po stáži u Renza Piana v Janově se učil pod vedením Cecila Balmonda v Arup Advanced Geometry Unit a nakonec ve studiu Thomase Heatherwicka, kde pracoval mimo jiné na britském pavilonu pro Světovou výstavu v Šanghaji. Je spoluzakladatelem projektu Digitální architekt.

Martin Kaftan (B.Arch., MSc.) studoval na New Jersey Institute of Technology v USA a na Bartlett School of Architecture v Londýně. Při výzkumu použití umělé inteligence v architektuře spolupracoval se sochařem Anthonym Gormleym. V New York City pracoval v ateliéru A-Squared Architects, v Londýně v ateliéru LeaKatz a dva roky u firmy Forster and Partners ve skupině Specialist Modelling Group.

Jiří Pavlíček (Ing. arch., MA) studoval na FA ČVUT a na Berlage Institute v Rotterdamu. V Nizozemí se podílel s ateliérem MVRDV na výzkumu SpaceFighter (The Evolutionary City) a v rámci spolupráce UN studia a Berlage Institutu pracoval na alternativním návrhu nově vznikajícího finančního centra v Amsterodamu. V Londýně pracoval rok u firmy Foster and Partners a rok v kanceláři Youmeheshe.

Reference: 

2009 - Interiérová stěna pro firmu Elephant Orchestra 2009 - 2011 - Pasivní rodinný dům v Hradci Králové 2010 - Rodinný dům do Hradce Králové (Echorost) 2010 - Britský pavilon pro světovou výstavu v Šanghaji (Heatherwick Studio) 2009 - The Morning Line - Instalace (Matthew Ritchie, Aranda/Lash a Arup AGU) 2009 - Era21 01 až 06 - série článků o programování v architektuře 2009 - Twenty after twenty - výstava v Galerii Jaroslava Frágnera

Klíčová slova:

pasivní dům

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři