Architektura /

Přestavba Střeleckého ostrova se oddaluje

Praha - Přestavba Střeleckého ostrova v centru Prahy se oddaluje. Radnice stále nemá na plánovanou rekonstrukci stavební povolení. Do návrhu rozpočtu na příští rok proto vedení Prahy 1 nezačlenilo potřebné peníze, řekl dnes při veřejné debatě starosta první městské části Filip Dvořák (ODS). Před plánovanou přestavbou ostrova bude nejprve vykáceno asi 50 stromů, což musí radnice stihnout v době vegetačního klidu. Oprava se již několikrát odložila, naposledy radnice chtěla s kácením začít v říjnu.

Česká tisková kancelář , 1. 12. 2009

Slova starosty částečně potvrdil mluvčí Prahy 1 Alexander Koráb. ČTK řekl, že letos se s kácením nezačne. Zda ale radnice stihne získat potřebná povolení do konce vegetačního období, mluvčí nevěděl.

Vyjádření starosty překvapilo přítomného architekta Tomáše Jiránka, který se podílel na přípravě návrhu přestavby. "Někdo by se měl zodpovědně přihlásit k tomu, že na ostrově je nyní 55 nebezpečných stromů," řekl Jiránek. Pokud podle něj městská část projekt odloží do příštího období vegetačního klidu, budou muset být ošetřeny ty stromy, které dendrologický posudek označil za nebezpečné.

O kácení stromů na Střeleckém ostrově se vede již téměř roční debata. Plánům na rekonstrukci mělo původně ustoupit téměř 90 stromů, proti tomu ale protestovala ekologická sdružení v čele s občanským sdružením Arnika. Byla proto sestavena pracovní skupina, která prozkoumala každý strom na ostrově. Její členové se nakonec dohodli na pokácení 45 až 55 dřevin podle toho, v jakém stavu jsou jejich kořeny.

Ačkoli Jakub Esterka z Arniky dohodu vítá, nový dendrologický posudek požaduje Strana zelených. "Pro mě je absolutní prioritou zeleň. Každý jeden strom má mimořádnou hodnotu," řekl na debatě Martin Bursík (Strana zelených). Chce proto po městské části, aby zadala nové zpracování posudku, který by vyloučil, že nebude pokácen strom, který by mohl být ještě zakázán.

Získání stavebního povolení oddaluje nesouhlas památkářů, kterým se nelíbí především plán výstavby výtahu, který by vedl z mostu Legií na Střelecký ostrov.

Celá oprava ostrova bude městskou část stát asi 40 milionů korun, vybudovat chce nové povrchy, lavičky, místo pokácených stromů plánuje vysadit desítky nových dřevin.

Připomínky k podobě návrhu rekonstrukce mají i organizátoři festivalu United Islands. Současný projekt podle nich v budoucnu neumožní konání podobných velkých akcí.

Karel Čapek mal

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři