Architektura / rodinné domy

Prosklené stěny otevírají přízemní rodinný dům s atriem od ateliéru Kamila Mrvy výhledům do okolní krajiny

Formu rodinného domu, který architekt Kamil Mrva se svým ateliérem navrhl do moravskoslezského Frýdku-Místku, předurčil jak mírně svažitý pozemek s výhledem na beskydskou dominantu Lysou Horu, tak i požadavky na rozdělení obytné části a wellness do dvou samostatných objektů. Dvě geometricky jednoduché přízemní hmoty vzájemně propojuje krytá terasa i velkorysé prosklení, které zajišťuje maximální propojení interiéru se zahradou.

Tereza Hůrská , 13. 11. 2019

Úkolem, jímž manželský pár pověřil ateliér Kamila Mrvy, bylo navrhnout rodinný dům se soukromým wellness. Než se však projekt podařilo zrealizovat, prošel si návrh značným vývojem. Pro klienty architekti vytvořili celkem tři studie pracující se třemi různými parcelami. Všechny tři projekty ovšem pracovaly s přízemním řešením domu i oddělením obytné části od prostoru wellness. Realizace se dočkala až třetí studie, která dům umisťovala do rezidenčního prostředí moravskoslezského Frýdku-Místku. Právě tento pozemek totiž klientům učaroval svou morfologií, výhledem na Lysou Horu i přírodním charakterem umocněným košatou korunou vzrostlé vrby.  

Vedle předem daných podmínek, jako bylo oddělení wellness od samotného domu z důvodů rozdílných technologických nároků na oba provozy (vlhkost, teplota prostředí apod.), postavili architekti koncept frýdecko-místeckého projektu především na propojení exteriéru s interiérem. Jednopodlažní stavbu proto architekti umístili na hranu mírně se svažující zahrady a veškeré obytné prostory opatřili prosklenými stěnami, které vedle panoramatického výhledu na beskydskou krajinu umožňují obyvatelům také přímý vstup na zahradu prakticky z jakékoliv místnosti. 

Rodinný dům ve Frýdku-Místku, Kamil Mrva Architects © TOAST

Obě části vzájemně propojuje krytý ochoz rovné střechy, která v krajích stavby plynule přechází v obvodové stěny a jako bílá kontura tak rámuje prosklený objem domu. Mezi oběma hmotami vzniká malé atrium navazující na prostornou, zastřešenou terasu. 

Větší část domu obsahuje všechny obytné prostory. Tvoří ji dvě vzájemně posunuté hmoty propojené chodbou, která jako vnitřní páteř prostupuje celou vnitřní dispozicí a navazuje na sebe jednotlivé místnosti. Směrem od zádveří, z nějž je možné přímo vstoupit také do garáže, je chodba lemována dveřmi do dětského pokoje, ložnice, pracovny a pokoje pro hosty. Na druhém konci domu pak chodba, kterou po celé délce osvětluje střešní, pultový světlík, plynule přechází v otevřený obytný prostor s kuchyňským koutem, velkoryse se otevírající do zahrady. 

Velkoplošné prosklení doplňují po konstrukční stránce zděné stěny z keramických tvárnic Porotherm a tmavé, ocelové sloupky, jež v exteriéru podpírají betonovou horizontální desku. Volba použitého zdiva, betonu i ocele, společně pak také s dlažbou venkovní terasy, ukazují na architektovu snahu uplatňovat v rámci svých projektů především lokální materiály. Výjimku z této zásady představuje, v případě frýdecko-místeckého objektu, pouze exoticky působící kámen na podlaze obývacího pokoje, jehož použití si prosadili sami klienti.

Rodinný dům ve Frýdku-Místku, Kamil Mrva Architects © TOAST

Rodinný dům ve Frýdku-Místku, Kamil Mrva Architects © TOAST

Tento článek vznikl za podpory společnosti WIENERBERGER s.r.o.  

Společnost Wienerberger s.r.o. má sídlo v Českých Budějovicích, odkud řídí služby, výrobu a prodej systému stavebních materiálů pro výstavbu zejména rodinných a bytových domů. V jedenácti závodech v České republice vyrábí cihelné bloky pro vnější a vnitřní zdivo, keramobetonové překlady a keramické polomontované stropy značky Porotherm a střešní krytinu značky Tondach. Náročnějším zákazníkům nabízí také lícové cihly (klinkery) a obkladové pásky Terca či cihlovou dlažbu Penter.

Klíčová slova:

Kamil Mrva Wienerberger Porotherm

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři