Architektura /

Rekonstrukce Staroměstského náměstí v Boleslavi skončí do října

Mladá Boleslav - Nejpozději do začátku října by měla skončit rekonstrukce Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavi, která v těchto dnech začíná. Úprava má náměstí oživit a vytvořit z něj prostor pro návštěvníky na úkor parkujících automobilů. Celá akce bude rozdělena na sedm etap, řekl ČTK náměstek primátora Adolf Beznoska. Náklady na projekt jsou zhruba 100 milionů korun.

Česká tisková kancelář , 29. 1. 2010

Revitalizace začne od dolní části náměstí a tato první etapa bude spojena s dočasnou úplnou uzavírkou Pražské brány, což může způsobit dopravní komplikace. Poté se bude postupovat po jednotlivých etapách směrem k severní části náměstí. Harmonogram prací může ovšem do značné míry ovlivnit počasí.

Jednou z nejvýraznějších změn bude zrušení parkoviště v centrální části náměstí. "Vznikne tam shromažďovací prostor se spoustou aktivit, které přilákají návštěvníky zpět do Starého města," řekl náměstek. Nynější průjezdná komunikace bude odsunuta blíže k jihovýchodní straně náměstí, po obvodu náměstí povede jen malá obslužná komunikace. Asfaltové povrchy budou vyměněny za kamennou dlažbu.

"Pro oživení prostoru náměstí a zlepšení mikroklimatu bude v jeho centru navržena fontána se zabudovanými tryskami do dlažby," sdělil Beznoska. Podél silnice vznikne vodní kaskáda v půdorysném tvaru toku řeky Jizery se zeměpisnými názvy a se sezením. Zábavní a informační systém budou tvořit multifunkční plastiky. "Nově navržený parčík podél ulice Kateřiny Militké bude spíše klidovým prostorem s možností posezení a bezpečného hraní dětí v zeleni," podotkl náměstek.

V severní části náměstí vznikne nový parkovací dům, ten však není součástí projektu rekonstrukce náměstí. "Město tuto stavbu zajišťuje s jinou firmou, stejně jako celková rekonstrukce náměstí by však i parkovací dům měl být hotový do konce září," dodal Beznoska.

mtj dvd

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři