Architektura / rekreační objekty

Rezervace s ekologickým výchovným charakterem

Autoři tohoto projektu, který se snaží zachránit příměstskou krajinu, za něj získali v soutěži Holcim Awards jednu ze zvláštních cen Acknowledgement award.

Jaroslav Sládeček , 4. 12. 2013

Cílem tohoto rozsáhlého projektu je záchrana plochy více než 50 hektarů lesa Mountain Cloud Forest v obci Banderilla, v blízkosti hlavního města Xalapa státu Veracruz v Mexiku. Les je v nebezpečí z důvodu růstu městské zástavby Xalapy.

Projekt si klade za cíl zajistit, aby fyzické, ekologické a ekonomické bohatství tohoto místa bylo rozšířeno a zůstalo dostatečně odolné pro další existenci v budoucnu. Pro dosažení tohoto cíle, který přesahuje pouhou ochranu místa, vznikla strategie ekologického centra "La Martinica", které aktivuje celý les jako vzdělávací prostor, doplněný řadou zařízení a nových budov různých měřítek.

Zařízení jsou k dispozici jak pro krátkodobé návštěvníky, tak pro dlouhodobé uživatele. Zahrnují rozhlednu s muzeem a krajinné prvky s rekreačním, zemědělským nebo vzdělávacím zaměřením.

Hlavním zaměřením autorů je otázka, jakými vztahy jsou propojena města, jejich občané a jejich krajina. Přicházejí s možností ohleduplného přístupu ke krajině tím, že se zde vytvoří podmínky pro ekologickou výchovu.

Ekologické centrum „La Martinica“ sestává z kombinace krajinných a architektonických zásahů. Krajinná část zahrnuje zalesnění a vodní strategie, které mohou být využity i v jiných částech Mexika. Architektonické prvky pak vytvářejí prostor pro návštěvníky a nutné provozní zázemí.

Celá tato struktura je ve výsledku snahou vytvořit prostor, který obyvatelům poskytne vzdělávací prostor a vzbudí větší zájem o ochranu přírody. Tedy vytvořit něco víc, než jen zelenou plochu ve městě.

Projekt byl oceněn v rámci Holcim Awards.Další informace o soutěži Holcim Awards najdete ZDE, nebo na Facebooku.Přihlásit svůj projekt do soutěže můžete na stránkách Holcim Awards.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři