Architektura / rodinné domy

Rodinný dům Na Rozince

Dům je navržen na místě původního pole na rovinatém pozemku, na okraji malé venkovské osady v blízkosti Českých Budějovic.

Adam Lenc , 24. 10. 2012

K místní komunikaci na severní straně a severozápadním větrům se otáčí zády, naopak se otevírá na jih směrem k blízkému lesu, panoramatu Novohradských hor a dominantnímu hřebeni hory Kleť. Půdorysné schéma domu reaguje na blízké stavby původních statků s uzavřenými a polozavřenými dvory, kdy je členění na dvě kolmá křídla s obytnou a technickou funkcí jejich volnou parafrází v soudobém balení.

Dva na sebe kolmé kubusy vytváří chráněný vstupní parter a vjezdy do garáží, k nimž se vine od brány příjezdová cesta ze starých dřevěných pražců lemovaných kamennými dlažebními kostkami. Hmota garáže je ze severozápadu zasypána terénním valem, který byl navršen z vytěžené zeminy a který přechází ve vegetační střechu. Do terénního valu je vsazen sklep pro skladování vína, ovoce a zeleniny. Obytný blok je na jihozápadě řešen výrazným celoplošným prosklením, které vtahuje okolí domu do interiéru a opticky jej zvětšuje. Tohoto je využito při dimenzování vnitřního obytného prostoru, který je relativně skromný. Venkovní terasu kryje před horkým letním sluncem předsazené loubí, jehož paluba přechází formou dřevěného mola do nově vytvořeného rybníka s vnitřní koupací zónou. Tato vodní plocha v bezprostřední blízkosti jižní fasády tvoří výrazný vizuální prvek, jehož je druhotně využito pro rozptyl slunečních paprsků dovnitř dispozice. Nový biotop přinesl do jinak poměrně obyčejného a jednotvárného pole vodní svět s jeho pestrými formami v podobě ryb, plazů, obojživelníků, vodního ptactva a celé škály vodních rostlin.

Obytná část je jednopodlažní s vystupující hmotou pokoje resp. rozhledny do druhého patra zastřešeného pultovou střechou. Obytné místnosti jsou orientovány důsledně na jih. Východní světlo je nasměrováno do ložnice, západní do jídelny a rozhledny. Místnosti mají pravoúhlý charakter, servisní a provozní jsou situovány na severní stranu. Vnitřní chodba, vstupní hala a kuchyň jsou dosvětleny střešními světlíky.

Nosnou konstrukci domu tvoří železobetonové monolitické stěny, sloupy a stropy, kdy se pohledový beton výrazně uplatňuje i v interiérech. Protipólem jeho chladnosti jsou vnitřní příčky z lepených dřevěných smrkových trámů kladených svisle na sebe. Tento materiál je použit rovněž na vnějším opláštění ložnicové části. Materiál stavebník vlastnil před samotnou realizací a projevil přání jej v rámci novostavby jakkoli využít. Vnější výplně otvorů jsou z hliníkových profilů. Podlahy jsou z masivního dřeva nebo marmolea. Obvodové stěny jsou zateplené kontaktní izolací s omítkou nebo sendvičem s dřevěnou vnější stěnou. Ploché střechy zatepluje stříkaná PUR izolace. Pultová střecha je krytá falcovaným titanzinkem. Dům vytápí systém podlahového topení napojený na elektrokotel a krbová kamna na dřevo.

  • Autoři: Adam Lenc
  • Země: Česká republika (Česko)
  • Město: České Budějovice
  • Užitná plocha: 266.00m2
  • Zastavěná plocha: 286.00m2

Klíčová slova:

České Budějovice beton

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři