Architektura / občanské stavby

Současné intervence do gotické katedrály

Práce Richarda Griffithse na katedrále a klášteru St. Albans zahrnuje širokou škálu rekonstrukcí a intervencí v malém měřítku. Oceněna byla nejen klientem, ale také Královským institutem britských architektů.

EARCH.CZ , 16. 10. 2017

Konzervační práce zahrnovaly zachování a obnovu rozpadajícího se středověkého zdiva kláštera a očištění, zachování a osvětlení verand ze třináctého století. Obnovily se také středověké nástěnné malby a Lady Chapel byla navrácena stará sláva, skrývající se pod vrstvami prachu. Hlavním zásahem do gotické katedrály bylo vybudování bezbariérových přístupů. Rampy představovaly pro architekty výzvu, musely být diskrétní a téměř neviditelné. Výtahová plošina ovšem znamenala ještě více práce. Všechny tyto prvky se ale podařilo integrovat do historické stavby velice úspěšně.

V rámci úprav se změnilo i vnitřní uspořádání. Hlavním požadavkem bylo vytvoření procesní cesty mezi lodí a sborem. Změněné rozložení lodi umožnilo lépe vykonávat liturgii a nový nábytek patřičně doplňuje prostor. Je ovšem mobilní, takže se dá dispozice kdykoliv pozměnit. Jako soubor obnov, oprav a citlivých malých zásahů se stala rekonstrukce St. Albans příkladným projektem a inspirací pro další historické stavby.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 16. 10. 2017
  • zdroj: * RIBA 2017

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři