Architektura / krajinářská a zahradní architektura

Steelpark – Skateboardový park ve švédském Lulea

Zajímavý skateboardový park byl vybudován během jara 2011 ve švédském Lulea.

Janne Saario , 26. 3. 2012

Staré ocelové části vybavení z nedaleké ocelárny jsou zabudovány do tvarovaných betonových ploch. Skateboardový park je součástí rozsáhlého sportovního parku, který je budován se zaměřením „pro děti i pro jejich prarodiče“. Místní mládež předala projektantům parku dlouhý seznam prvků, který by si v parku přála.

Park je vybudován na mírné místní vyvýšenině, což poněkud smazává jeho vnímání jako zahloubeného „bazénu“ (obr. 1). Hned na kraji zahloubené části leží stará vysoká pec, jejíž vnitřek nyní slouží pro skating. Od ní vede zakřivená dráha skateboardisty ohyby a oblouky přes různá zpomalení či zrychlení až do otevřené plochy. Oblé tvary zde přecházejí v hranaté a zbarvený povrch betonu do světle šedého.

Povrchy betonu by zpracovány ručně technologií stříkaného vlhkého betonu. Beton byl nejprve nastříkán v hrubých předepsaných tvarech. Po té byly postupně stříkány a hlazeny pomocí různě jemných hladítek v předepsaných intervalech další vrstvy (alespoň pět), až bylo dosaženo požadované kvality (tvaru a hladkosti) betonového povrchu (obr. 2). Uhlazená vrstva betonu vždy pevně přilnula k podkladu a ztvrdla s hladkým slinutým „skleněným“ povrchem, zatím co jemné kamenivo se zabořilo do předchozí vrstvy. Tento postup zaručil výrobu výborného a odolného povrchu pro skating s vysokou trvanlivostí při častém užívání skateboardisty i v drsném skandinávském klimatu.

  • Autoři: Janne Saario
  • Země: Švédsko
  • Město: Lulea
  • Realizace: 2011
  • autor: Janne Saario *
  • publikováno: * 26. 3. 2012
  • zdroj: * časopis BETON 01/2012

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři