Architektura / občanské stavby

V pražských Řeporyjích vyroste nová sokolovna podle návrhu studia archicraft

Sokolovna V Řeporyjích byla místními postavena svépomocí v 50. letech. Její stáří se na ní podepisuje a pomalu, ale jistě chátrá. Její prostory již nevyhovují ani sportovcům, pro které je primárně určena. Je tu ovšem veliký potenciál. Sokolovna má totiž centrální polohu a mohla by pomoci Řeporyjím doplnit tolik chybějící komunitní funkci. Její vedení rozhodlo zahájit náročný proces výstavby od základů nové sokolovny dle návrhu od architektonického studia archicraft. Nová budova bude odpovídat dnešním technickým a provozním nárokům a bude funkční i pro další generace.

EARCH.CZ , 9. 8. 2021

Místo zdravého těla a ducha v Řeporyjích ožívá

Sokol je v Česku jedna z nejznámějších neziskových organizací, která působí ve více než 1000 obcích po celé republice od velkých měst až po nejmenší obce. Právě v nich je sokolovna často jediným místem pro sportovní vyžití, setkávání místní komunity a pořádání kulturních akcí.

Sokolovna v Řeporyjích, archicraft, vizualizace. Zdroj: archicraft

Začátek revitalizace řeporyjské sokolovny dle architektonického návrhu od studia archicraft je naplánován na květen 2023. Dokončena by měla být v září 2024. Investice do nové sokolovny je odhadována na 110 milionů korun. „Původním plánem byla rekonstrukce nevyhovujícího horního patra a části suterénu. Vzhledem k závěru statického i stavebně technického posouzení, který rekonstrukci tak velké části budovy z hlediska finančního i funkčního nedoporučoval, byl návrh změněn. Ten aktuální počítá s kompletním odstraněním původního objektu a výstavbou objektu nového při zachování stávajícího půdorysu," vysvětluje Eva Krejčiříková, členka výboru řeporyjského Sokola.

Sokolovna v Řeporyjích, archicraft, vizualizace. Zdroj: archicraft

Nová sokolovna bude výrazně větší

Co od nového interiéru řeporyjští sokolové očekávají? Jednoduchý a elegantní prostor, který bude vyhovovat všem sportovním disciplínám. “Jedním z požadavků byla realizace molitanové jámy, aby gymnastky mohly trénovat skoky. Doposud si musí pronajímat jiné haly a na tréninky dojíždět. Velkým úspěchem je výrazné rozšíření původního prostoru. Oproti stávající stavbě se celkový obestavěný prostor zvětší o téměř 3000 m 3 a podlažní plocha se také rozšíří, a to na necelých 2000 m2,” popisuje Jan Tomáš Ciesla, zakladatel a lídr archicraftu. Společně s Mirkem Krátkým vede studio archicraft již od roku 2008. Navrhují byty, domy i veřejné prostory.

Sokolovny byly od nepaměti místem pro setkávání se místních při nejrůznějších příležitostech. Multifunkční prostor umožní pořádání nejen sportovních, ale i kulturních akcí. Těmi jsou především plesy, divadelní představení, koncerty, karnevaly a další, které k životu obce neodmyslitelně patří.

Sokolovna v Řeporyjích, archicraft, vizualizace. Zdroj: archicraft

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 9. 8. 2021
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

Sokolovna Praha přestavba

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři