Architektura / rodinné domy

Ve stopách cihlové tradice

U starých domů na Moravě byly zadní hospodářské budovy často bez omítky. Takto vlastně bezděčně vznikala cihlová "architektura" ve dvorech stavení - příjemná a dlouhodobá. Architekt Jan Proksa se tuto tradici rozhodl respektovat a použít cihly pro novou budovu ve dvoře. Za dům je nyní nominován na Českou cenu za architekturu 2017.

Jan Proksa Architekt , 27. 6. 2017

Tradiční domy na Jižní Moravě se vyznačují efektivním urbanismem. Stavělo se do tvaru L a domy byly řadové. Každý dům tak získal svůj dvůr. Toto řešení bylo skvělé jak ekonomicky, tak sociálně. Domy se skládaly ze tří částí. Na straně otočené k ulici bydleli rodiče s dětmi. Prarodiče potom žili v zadní části směrem do dvora. Zbytek domu, který byl pokračováním traktu, sloužil jako hospodářské stavení. Přední část domu byla kvalitativně na vyšší úrovni. Fasáda, která měla vytvářet dobrý dojem na venek, byla barevně omítnuta.

V zadní části už často omítka nebyla použita, porotože takové řešení bylo nákladnější. Novostavba je dlouhá a úzká. Slouží jako přirozený plot k sousedům. Urbanistické řešení je tedy velmi podobné tomu původnímu, s jediným rozdílem: nový dům je oddělen od starého. Tím je docíleno čistého dělení starého a nového. Použitím ploché střechy se minimalizoval konečný objem stavby, což působí na malém prostoru elegantně. Fasáda domu tak evokuje další zídku, která pak definuje tvar dvora a zrcadlí se v dlažbě. Půdorys samotného domu je řešen jednoduše a funkčně. Objektu dominuje místnost s kuchyní, velký stůl a velké okno do zahrady. Vedle je ložnice s úzkou koupelnou. Cílem bylo navrhnout malý dům, který respektuje své okolí, je pohodlný a přijemný na žití.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři