Architektura / občanské stavby

Veřejný prostor a moduly CITY

Oživování veřejného prostoru patří v současnosti mezi největší městské výzvy nejen u nás, ale i všude po světě. Jak co nejefektivnějším způsobem zatraktivnit městský prostor, aby si jej obyvatelé mohli naplno užít? Jednoduché a zároveň pečlivě promyšlené CITY moduly od inovátora modulární architektury, společnosti KOMA, nabízejí moderní a současně efektivní řešení.

Kristýna Šilhánová , 21. 2. 2017

Unikátní CITY moduly vznikly podle návrhu ateliéru Chybik+Kristofa ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně. Tam byly prototypy CITY modulů umístěny v roce 2013 v rámci projektu Otevřeno, který si kladl za cíl více provázat galerii s městským životem. Jednoduchou změnou základní geometrie vznikl nový modulární objekt, jenž na rozdíl od svých přímých konkurentů není vnímán jako běžný kontejner, ale jako designový městský mobiliář.

Od té doby si CITY moduly získaly popularitu mezi architekty, umělci, designéry, městskými zastupiteli i neziskovými organizacemi. Nyní představuje firma KOMA MODULAR tyto CITY moduly jako své prostorové logo a pronajímá je za různými účely využití. Průřez těch nejzajímavějších aplikací těchto jedinečných modulů jsou shrnuty v designovém časopisu Koma City.

Vloni rozšířila firma KOMA využití CITY modulů o sestavu s názvem Lighthouse. Prvek vytvořila designérka Adéla Bačová a byl prezentován na Zlín Designweek. Jako kavárnu a meeting point ho využívali organizátoři Mezinárodního festivalu pro děti a mládež či akce Ynspirology pro inovativní nápady generace Y. Lighthouse sloužil i k organizaci workshopů během Festivalu dokumentárního filmu v Jihlavě.

Velkou výhodou CITY modulu je jeho přenositelnost a rychlé využití při minimálních úpravách interiéru. Akce Ostře sledovaná prsa, zaměřená na prevenci rakoviny prsu a na osvětu veřejnosti, tak mohla během několika dní navštívit mnoho míst v Praze a Brně. To by bez jednoduché manipulace s moduly zkrátka nebylo možné. Moduly mohou být i součástí instalace – třeba té světelné na festivalu Signal v Praze, kdy je využil holandský umělec Matthijs Munnik pro svouperformanci.

Variabilita CITY modulů a možnost skládat je do různých tvarových variací oslovila designéry do té míry,že se staly pevnou součástí Desigbloku v letech 2014, 2015 i 2016. Ve veřejném prostoru pomáhaly v rámci akce Sdílko prezentovat živnostníky a během iniciativy pro lepší město posloužily jako čekárny mm cité.

V minulém roce se osvědčilo i použití CITY modulů KOMA v architektuře a stavitelství. Sestava modulů vytvořená známým studiem Olgoj Chorchoj fungovala na MFF v Karlových Varech jako showroom BMW. CITY moduly umístěné v ocelovém rámu byly plnohodnotným domem v pravém slova smyslu. Potvrdily se tak téměř nevyčerpatelné možnosti jejich využití.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři