Architektura / industriální a technické stavby

Chybík+Krištof navrhli inovační centrum modulární architektury

Centrum modulární architektury od ateliéru Chybík+Krištof Architects & Urban Designers Foto: Julius Filip

Nová budova Vývojového a inovačního centra modularity od architektů Chybík+Krištof doplnila areál firmy KOMA Modular ve Vizovicích. Budova má sloužit jako mozek firmy pro vývoj modulární architektury.

EARCH.CZ , 29. 12. 2021 / Advertorial

Společnost KOMA Modular a úspěšné architektonické studio Chybík+Krištof mají za sebou už celou řadu realizací. Důkazem může být firemní sídlo ve Vizovicích, kde architekti dokončili už třetí stavbu. Kromě ředitelství společnosti, které vzniklo úpravou úspěšného českého pavilonu na EXPO 2015 v Miláně, tady najdeme také závodní restauraci a nově také Vývojové a inovační centrum modularity.

Všechny tyto stavby mají jedno společné – architekti při jejich návrhu využili prefabrikované modulární jednotky, které KOMA Modular vyvíjí a vyrábí. Nová budova Vývojového a inovačního centra modularity svým umístěním dotvořila náměstí trojúhelného tvaru, které bude sloužit jako místo pro setkávání zaměstnanců i pro různé kulturní a společenské akce – mírně svažitý terén totiž vytváří jakýsi amfiteátr.

Pro budovu architekti zvolili lichoběžníkové CITY Moduly, jejichž propojením vznikl polygonální půdorys celého objektu. Tím autoři splnili také požadavek klienta na „osvobození“ modulární architektury od striktně pravého úhlu. „Chtěli jsme překročit pravoúhlé omezení a ukázat i jiné možnosti,“ vysvětlují autoři Ondřej Chybík a Michal Krištof.

Celý objekt oživují také dvě pyramidy se světlíky vystupující ze zelené střechy, které zastřešují otevřené prostory centra. Aby mohlo docházet k flexibilnímu využívání interiéru, přišli architekti se systémem posuvných bílých závěsů, s jejichž pomocí lze rozčlenit prostor podle potřeb.

Foto: Interiér je flexibilně dělen posuvnými bílými závěsy

Nové centrum má společnosti pomoci v dalším vývoji produktů a modulárního stavebnictví jako takového. „Je třeba reagovat na zpřísňující se legislativní požadavky a další výzvy, které jsou charakterizovány hesly – digitální firma, cirkulární ekonomika, udržitelnost, modularita…“, říká vedoucí Vývojového a inovačního centra modularity Martin Hart.

Náplní nového centra tak bude mimo jiné škola modularity, která má za cíl propojovat různé obory, které se mohou vzájemně inspirovat v různém přístupu k modularitě a ve výsledku tak přispět k cirkulárnímu chápání ekonomiky. Prostor centra v podobě jakési laboratoře představuje ideální prostředí pro vývoj nových produktů, inovaci stávajících výrobkových řad i práci na speciálních projektech, které mohou přinášet revoluční řešení na poli modulární výstavby.

Foto: Centrum má propojovat různé obory v zájmu inspirace v přístupu k modularitě
  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 29. 12. 2021
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři