Architektura / občanské stavby

Záchrana gotické ruiny. Zdevastovaný kostel slouží po obnově jako kulturní prostor malé obce

Ruiny gotického kostela ze 13. století poblíž katalánského města Lleida znovu ožily. Z osmdesátileté letargie je probudilo studio AleaOlea architecture & landscape, které objekt zahalilo do křehkého cihlového pláště a opět mu umožnilo plnohodnotně sloužit všem obyvatelům obce. Ne však již jako svatostánek pro místní farníky, ale jako multifunkční prostor určený kulturnímu vyžití celé obce.

Tereza Hůrská , 29. 5. 2020

ŠRÁMY OBČANSKÉ VÁLKY

Gotického kostela Vella Santa María v katalánské obci Vilanova de la Barca byste si do nedávna možná ani nevšimli. Omšelé ruiny drobné sakrální budovy obklopené výškově odpovídající, avšak jinak zcela různorodou zástavbou, zavřené dveře a ani známka života. Dnes je ale všechno jinak. Stavba ze 13. století opět našla využití a jako víceúčelový kulturní prostor se po dlouhých dekádách chátrání otevřela veřejnosti. Velkou zásluhu na tom má tým mladých architektů z barcelonského studia AleaOlea architecture & landscape, který se postaral o obnovu kostela po stavební stránce.

Zdevastovaných pozůstatků románského kostela se studio „ujalo“ již v roce 2009 s jasným cílem – zastavit jeho degradaci. Tu odstartovalo bombardování během občanské války roku 1936 a v době, kdy se o kostel začali architekti zajímat, měl za sebou již sedmdesát let postupného chátrání, během nichž se na válečných ruinách podepsaly mimo jiné také povětrnostní vlivy. Navzdory poměrně dochovanému uličnímu průčelí tak na architekty čekaly hlavně zvětralé masivní stěny, dosud vypovídající o původní dvoulodní bazilikální formě kostela. 

Rekonstrukce gotického kostela Santa María ve Španělsku, AleaOlea architecture & landscape © Adrià Goula

HISTORIE A SOUČASNOST POSPOLU

I přes jeho žalostný stav ale v původním kostele architekti viděli velký potenciál, který se rozhodli zachovat. Zbytky původních konstrukcí proto obalili do nového pláště, který respektuje románskou formu kostela i tradice místního stavitelství, zároveň ale objektu propůjčuje zcela současnou tvář. Tuto možnost souznít se starou zděnou konstrukcí a zároveň se vůči ní jasně a kontrastně vymezit, architekti našli v překvapivě prosté cihle – stavebním materiálu typickém téměř pro celé středomoří. 

Dochované masivní stěny tak architekti doplnili bílými dutinovými tvárnicemi, které z exteriéru navíc zakrývá stejně bílý obklad vyskládaný z lícových cihel. Každá z vrstev nové stěny pak s dochovaným zdivem navazuje zcela jiný vztah. Zatímco exteriérový obklad svou formou odkazuje k nepravidelné struktuře starého zdiva a snaží se tak o vytvoření vizuální kontinuity objektu, v interiéru vzniká mezi historickou částí a novou konstrukcí z dutinových tvárnic zřetelný kontrast. 

Rekonstrukce gotického kostela Santa María ve Španělsku, AleaOlea architecture & landscape © Adrià Goula

Zřetelný, avšak nijak násilný a už vůbec ne nepříjemný. Do historií poznamenaného objektu vnáší bílé perforované cihly nenucenou lehkost a čistotu a napomáhají mezi ruinami bývalého kostela navodit svěží a přátelskou atmosféru. Tradiční materiály pak doplnily také klasické pálené tašky pro opravu střechy kostela. Díky minimalistickému pojetí, které sází na skromnou paletu materiálů, navíc původní kostel nepřišel ani o svůj klidný, mystický charakter a i v roli kulturního živého prostoru tak vybízí ke zklidnění a rozjímání.

Rekonstrukce gotického kostela Santa María ve Španělsku, AleaOlea architecture & landscape © Adrià Goula

Rekonstrukce gotického kostela Santa María ve Španělsku, AleaOlea architecture & landscape © Adrià Goula

Video o projektu s autory ze studia AleaOlea architecture & landscape

Tento projekt získal zvláštní ocenění rámci mezinárodní soutěžní přehlídky Winerberger Brick Award 2018, kterou pořádá největší výrobce cihel na světě, společnost Wienerberger. Soutěžní přehlídka s více než desetiletou tradicí se koná každé dva roky a oceňuje nejlepší příklady používání cihel v architektuře. Díky svému nezávislému charakteru se do soutěže mohou přihlašovat také projekty, které nevyužívají produkty společnosti Wienerberger. Letos proběhne další ročník soutěže, více informací najdete zde.

  • Ateliér: AleaOlea architecture & landscape
  • Země: Španělsko
  • Město: Vilanova de la Barca
  • Ulice, číslo: Raval de la Creu 25
  • PSČ: 25690
  • Realizace: 2016
  • Zastavěná plocha: 200.00m2

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři