Architektura /

Zima = válka = vývoj

Pokud bych rozebral “Zimu” a její vliv na celou společnost, ba lidstvo, udělali bychom společně brainstorming a rozvedli bychom toto téma do hloubky, asi by nám nestačil týden a 1 GB dat. Proto raději zůstanu u oboru, kterým se zabývá právě EARCH a pouze nastíním své myšlenky.

Michal Čermák , 6. 12. 2010

Představte si, o kolik by byla architektura a stavitelství jednodušší obor, kdyby nemrzlo a nesněžilo. O kolik méně by bylo pracovních míst, profesí a o kolik méně bychom spotřebovali materiálů. O kolik by byl život jednodušší. Kolik bychom ušetřili na stavbách (ať už domů nebo komunikací) a jaký by to mělo vliv na celkové hospodářství státu.

Nemuseli bychom zateplovat, tudíž ani vyvíjet tepelnou izolaci. Což už samo o sobě by způsobilo pokles výše zmíněných faktorů. Neexistovala by spousta firem, které se živí izolací. Dopravci by měli méně práce, jelikož by nebylo potřeba distribuovat takové množství materiálů. Dokonce politici by mohli častěji zajít do kantýny, jelikož by nebyly nutné normy na prostup tepla apod., nepotřebovali bychom programy typu Zelená úsporám a celá EU by si nemusela dávat za cíle snížit emise skleníkových plynů a stavět nízkoenergetické domy (jelikož 40% spotřeby energie evropských národů spotřebují právě domy). Je tomu tak i v případě skleněných výplní, TZB, a kanalizace, která by se nemusela stejně jako základy staveb zakopávat do nezamrzné hloubky. Pokud by nebyla Zima, elektrárny by nemuseli spalovat tolik uhlí a vůbec vytvářet tolik energie - přišlo by o práci x dalších subjektů a subdodavatelů. Státy by neměly takové výnosy z daní na energie. Ubylo by množství super bohatých lidí, kteří by neutráceli své peníze. Výkon ekonomiky by byl nižší. Statici by měli méně práce, jelikož by nemuseli zohledňovat teplotní roztažnost. Mimochodem o práci by přišli i sypači, takže těžaři soli by měli menší objem zakázek. Chemičky, které vyvíjí a vyrábí chemický posyp, automechanici, kteří mění letní pneu za zimní, výrobci pneumatik... Stejně tak u střech by se statici nezabývali zatížením sněhem... DOST. Pro nastínění to stačilo, pokud chcete přidat další, můžete tak učinit v Komentářích na konci článku.

Pro dnešek to stačí, pojďme si užívat Zimy a pokroku a podívejme se, co nám tento týden EARCH přinese za inspiraci v kráse, užitečnosti a inovaci architektury. Například soutěž Holcim Awards, jejímž zadáním je právě trvale udržitelná architektura.  

Přeji Vám pěkný týden v teple s otevřenými stránkami EARCHu.

Michal Čermák

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři