design / architektonické soutěže

Krásnolipská expozice Českého Švýcarska vzejde z architektonicko-designérské soutěže

Dům Českého Švýcarska - výřez z fotografie Foto: Czechdesign

Jedinečná příležitost se právě teď naskýtá všem designérům a architektům. V rámci soutěže, kterou pořádá odborná organizace Czechdesign, mají možnost ovlivnit podobu nové interaktivní expozice v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě. Do 24. 2. se do ní mohou hlásit se svými portfolii multioborové týmy designérů, architektů a dalších specialistů na tvorbu expozic.

CZECHDESIGN.CZ , 31. 1. 2022

České Švýcarsko je od roku 2000 čtvrtým národním parkem v České republice a představuje především unikátní komplex majestátních pískovcových skal. Rozvoj a podpora turistiky jdou ruku v ruce s ochranou tohoto jedinečného přírodního bohatství. V minulých letech byla například obnovena původní Mariina Vyhlídka v Jetřichovicích a z kamenných základů bývalé restaurace Hubertusbaude vyrostla rozhledna Růženka od libereckých architektů z ateliéru Mjölk. V blízké České Kamenici myslí také na místní obyvatele a v architektonických soutěžích vybrali návrhy na rekonstrukci a dostavbu kina nebo stavbu nového komunitního domu pro seniory v areálu bývalé továrny.

Město Krásná Lípa nezůstává pozadu, před několika lety i jeho náměstí doplnily dva nové objekty - vedle Aparthotelu Lípa od Ateliéru Hoffman zde vyrostl Dům Českého Švýcarska, který slouží jako návštěvnické a vzdělávací centrum regionu. Nachází se zde informační centrum s kavárnou a prodejnou regionálních výrobků a současná výpravná expozice s názvem „České Švýcarsko - život, tajemství, inspirace“.

Stávající expozice podporuje vzdělávání v oblasti místní fauny, flóry a geologie. Její součástí jsou interaktivní exponáty a panoramatická projekce okolní krajiny, kde diváci mohou zhlédnout působivé záběry Českého Švýcarska. Současné provedení však již technologicky neodpovídá dnešním možnostem a nastal tedy čas na celkovou rekonstrukci a modernizaci expozice.

„Účelem nové expozice je výrazné zvýšení atraktivity Českého Švýcarska a Krásné Lípy jako turistického centra. Záměrem expozice je v první řadě bavit a vzdělávat neotřele, ba jedinečně, bavit technologiemi, které udivují a předbíhají dobu. Očekáváme pojetí expozice takové, které přitáhne a zaujme návštěvníky z tuzemska i příhraničních oblastí,“ doplňuje Jan Šmíd, ředitel společnosti České Švýcarsko.

Společnost České Švýcarsko o.p.s., která dům provozuje a jejímž posláním je rozvoj cestovního ruchu v regionu, se ve spolupráci s městem Krásná Lípa rozhodla na řešení nové expozice vyhlásit profesionální soutěž. Touto cestou hledá zhotovitele ideově-technologické koncepce podoby budoucí expozice, která se může promítnout i expanzí do blízkého veřejného prostoru a na fasádě domu, a posílit tak architekturu celého objektu. Nová expozice by měla návštěvníkům za pomocí současných interaktivních metod zprostředkovat zážitky z návštěvy pomocí nevšedního vyprávění příběhů přírody, kulturní krajiny a lidí z Českého Švýcarska.

Foto: ,,Záměrem expozice je v první řadě bavit a vzdělávat neotřele, ba jedinečně, bavit technologiemi, které udivují a předbíhají dobu."

„Velmi si vážím aktivního přístupu a snahy vedení města Krásná Lípa dělat věci zodpovědně a hledat správné řešení cestou soutěže. Formát soutěžního workshopu umožní otevřenou diskuzi nad jednotlivými soutěžními návrhy mezi zadavatelem, porotou i soutěžícími a věřím, že díky tomu také povede k nejlepšímu možnému výsledku,“ komentuje Jana Vinšová za organizaci Czechdesign.

Soutěž probíhá v souladu se Soutěžním řádem České komory architektů, a to formou soutěžního workshopu s parametry užší jednofázové projektové soutěže. Je zahájena otevřenou výzvou, do které se může hlásit neomezený počet uchazečů.

K účasti v soutěži budou vyzvány 3 týmy, které budou zpracovávat soutěžní návrhy a následně je také osobně prezentovat před porotou. Součástí týmu každého účastníka musí být alespoň jeden specialista na návrhy a realizace výstav a také alespoň jedna autorizovaná osoba ve stavebnictví. Všichni vyzvaní účastníci budou za své návrhy finančně oceněni.

Foto: K účasti v soutěži budou vyzvány 3 týmy, které budou zpracovávat soutěžní návrhy a následně je také osobně prezentovat před porotou.

Účastníky soutěže vybere porota složená z odborníků a zástupců zadavatele na základě zaslaných portfolií. Závislou část poroty tvoří Jan Kolář (starosta města Krásná Lípa) a Jan Šmíd (ředitel společnosti České Švýcarsko, o.p.s.). V nezávislé části poroty zasedne architekt Bronislav Stratil (Roháč Stratil), kurátorka a scenáristka Kateřina Knappová (Aniděti) a architekt Martin Rusina (Rusina Frei architekti).

„Rád bych vyzval tvůrce, kreativce a věřím, že i milovníky regionu Českosaského Švýcarska, aby se neváhali soutěže zúčastnit, a předložili své vize a kreativní a inovativní pojetí expozice tak, aby v příštích letech další statisíce návštěvníků z prohlídky nové expozice z Krásné Lípy mohly odjíždět domů s novou porcí nezapomenutelných životních zážitků,“ dodává Jan Kolář, starosta Krásné Lípy.

Výsledky soutěže budou známy letos v červnu a úkolem vítěze bude následně dopracování zbývajících projektových fází návrhu. Město Krásná Lípa bude na realizaci nové podoby interaktivní expozice hledat vhodné dotační prostředky z národních či evropských zdrojů v průběhu let 2023-2025.

Žádost o účast v soutěži je možné podat elektronicky pomocí formuláře na webové stránce soutěže, a to nejpozději do 24. 2. 2022 do 12:00.

Více informací o soutěži a kompletní soutěžní dokumentace na stránce soutěže.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři