design /

Vyskakující kancelář

Co dělat, když vám zůstane 50 dřevěných palet a jeden kontejner? Nad tím se zamyslelo studio Dubbeldam Architecture + Design z Toronta. Výsledkem je kancelář, kterou můžete měnit podle svých potřeb, naložit na kamion a okouzlovat v ní klienty. K tomu všemu se zapojíte do recyklačního procesu.

Dubbeldam Architecture + Design / Kristýna Šilhánová , 26. 9. 2013

Podle autorů projektu se změnil způsob, jakým pracujeme. Návrh je tak reakcí na výrazný posun ve vnímání práce a pracovního prostředí. Vše co nám nyní stačí k práci je nějaký povrch a přípojka do zásuvky. Pracovní místo tak není konkrétní a statické, ale můžeme si ho vytvořit kdekoliv potřebujeme – v kavárně, na lavičce v parku, v kanceláři.Mobilita, adaptabilita a flexibilita jsou klíčové prvky moderních kanceláří.

POP-UP Office je nový způsob typologie, která koresponduje s těmito potřebami. Nabízí alternativu v podobě modulárního a adaptabilního řešení vhodného do běžného přepravního kontejneru. Jednotlivé prvky mohou být libovolně kombinovány pro vytvoření vhodného prostředí pro jednotlivce. Navíc je celý projekt navržen z recyklovaných částí dřevěných palet. Jednotlivé moduly tak vytvářejí individuální i společné pracovní prostory, oddechové místnosti nebo jednací sály.

Modul se skládá z jednotlivých nosných prvků (podlaha, stěny, strop) a nábytkových dílů, které mohou být sestaveny v různých konfiguracích. Moduly jsou konstruovány předem a montovány na místě. Skládaný dřevěný vzhled vytváří zároveň velmi dynamický i soudržný pocit, který nakonec vyvolá pocit klidu a odpočinku při práci. Dřevěný vzhled je sympatický a přátelský pro uživatele. V návrhu je zachován smysl pro detail i přesto, že je používán recyklovaný materiál. Jednotlivé kusy palet se v sinusových křivkách transformují do jednotlivých kusů nábytku. V místech, kde bude docházet ke kontaktu s lidskou kůží je dřevo hladce vybroušené, jinde je necháno v syrové formě. Modulární police mohou být vloženy do štěrbin mezi nástěnnými deskami, čímž vytváří úložné prostory. Každý kousek místa tak můžete využít. V návrhu společenské a relaxační zóny je počítáno s použitím zeleně.  

Jakmile jsou moduly sestaveny, napájecí místa připojena (zásuvky a svítidla), a celý kontejner je připojen ke generátoru či síti, je POP-UP Office funkční. Možnosti jsou nekonečné. Snadno přenosná, rekonfigurovatelná a rychle sestavená kancelář je určena pro krátkodobé použití, k atypickým aplikacím jako jsou venkovní festivaly nebo situace při katastrofách, případně jako skromný startovní kancelářský prostor. Jednotlivým skládáním kontejnerů tak můžete vytvořit kanceláře malých firem se společným zázemím, prostory pro workshopy a mobilní kanceláře, i interiér modulové stavby z kontejnerů. Záleží jen na vás, jaké uspořádání zvolíte.

Dubbeldam Architecture + Design je multidisciplinární designérské studio považované za jednoho z důležitých představitelů mladých atelierů v Torontu. Společnost byla založena architektkou Heather Dubbeldam. Studio je charakteristické týmovou prací na projektech a intenzivní spoluprací, což ústí v konceptuální jasnost projektů, které jsou vytvářeny s důrazem na detail a použité materiály. Portfolio oceněných prací studia obsahuje různé architektonické práce od jednotlivých rodinných a obytných domů, přes rekonstrukce občanských staveb až po krajinný design. Studio zároveň navrhuje experimentální prostory a kanceláře a vytváří experimentální architektonické instalace. V každém projektu Dubbeldam snaží vytvořit inovativní, environmentálně šetrná a praktická řešení, která jsou nadčasová a navržená s souladu s kontextem. Výsledkem jsou mnohá ocenění za vynikající design a široké uznání ve vnitrostátních a mezinárodních publikacích.

Klíčová slova:

kanceláře KOMA

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři