Novinky a názory / zprávy

125 fascinujících informací o městě, které potřebujete znát. Nakladatelství IPR vydává novou knihu

Nakladatelství IPR vydává knihu Neviditelné město, která odhaluje podmanivé příběhy skrývající se za zdánlivě nepodstatnými a přehlíženými aspekty městského prostředí Foto: IPR

Zábradlí vyrobené z válečných nosítek pro nemocné, výduch z metra vypadající jako bytový dům, nebo dělicí čáry na silnici inspirované tekoucím mlékem za mlékařským vozem. To jsou jen některé ze 125 příběhů a informací, které odkrývá nová publikace Nakladatelství IPR Praha s názvem Neviditelné město. Kniha, jež vychází ze slavného amerického podcastu 99% Invisible, odhaluje čtenářům podmanivé příběhy skrývající se za zdánlivě nepodstatnými a přehlíženými aspekty městského prostředí. Grafickou podobu českého překladu knihy The 99% Invisible City ocenili i jeho původní autoři.

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy , 23. 6. 2023

„Neviditelné město je průvodcem po světě městských detailů a drobností, které jsou často přehlíženy, ale které hrají klíčovou roli v tom, jak naše města fungují. Kniha je plná příkladů ze zahraničí. Zdánlivě nudné detaily, za kterými se při bližším prozkoumání skrývají drobné poklady v podobě nevšedních příběhů a informací, najdeme ale v každém městě,“ říká ředitel IPR Praha Ondřej Boháč a doplňuje: „Uličky s pamětními deskami, tajemná zákoutí starých budov, skryté zahrady za zdmi a mnoho dalšího čeká na své objevení. Věřím, že kniha pomůže naučit dívat se na svět kolem nás pozorněji a vnímat a ocenit detaily, které nás i v Praze obklopují.“

Fascinující vyprávění o architektuře, urbanismu, designu a životě ve městě přináší 125 krátkých textů rozdělených do 6 kapitol na téma Nenápadnost, Nápadnost, Infrastruktura, Architektura, Místopis a Urbanismus. Kniha však nemá nahradit encyklopedii ani turistického průvodce. Čtenáři se nedozví, který most je nejdelší či jaký semafor je nejstarší. Zjistí ale, proč je ve městě Syrakusy umístěn jeden ze semaforů vzhůru nohama nebo jaký příběh se ukrývá za celosvětovým zvykem nechávat na mostech zamilované zámečky – zámečky, které již na několika místech světa musely být z mostů odstraněny, protože hrozilo jejich přetížení. 

Neviditelné město je překladem americké publikace The 99% Invisible City, která vychází z legendárního amerického podcastu 99% Invisible. Podcast má doposud 508 dílů a již více než 10 let oslavuje město a seznamuje své posluchače s příběhy přítomné v budovách, jež obývají, v ulicích, kterými jezdí, i na chodnících, po nichž chodí. Autory podcastu i původní publikace jsou rozhlasový producent a moderátor Roman Mars a digitální režisér a producent Kurt Kohlstedt.

Foto: Kniha přináší 125 krátkých textů o architektuře, urbanismu a designu rozdělených do 6 kapitol

„Po přečtení knihy se budete na město dívat úplně novýma očima. Nájezdy na chodníky budete velebit, područkám u laviček budete spílat a člověku, který jde vedle vás, třeba povíte, že oranžové značky nasprejované na ulici znamenají, že tu těsně pod povrchem vedou telekomunikační kabely,“ slibuje autor knihy Roman Mars ve svém úvodu.

Kniha, kterou IPR nyní vydává, představuje již čtvrtou publikaci tohoto nakladatelství. Mezi předchozími tituly najdeme knihu Plánování Prahy zaměřující se na plánování města ve druhé polovině 20. století, publikaci Živá památka hledající cestu, jak zapojit památky do současného života a knihu s názvem Expati, která popisuje příběhy českých architektů a architektek žijících v zahraničí.

Foto: Grafickou podobu českého překladu knihu The 99% Invisible City ocenili i jeho původní autoři

„Ediční plán nakladatelství IPR Praha nabízí odborné publikace z oblasti architektury a urbanismu, ale také knihy, které mohou snadno oslovit širší spektrum čtenářů. Do této kategorie patří právě velmi přístupné a svižně napsané Neviditelné město nebo kniha Domy, byty, lidi mapující možnosti a příběhy současného bydlení v Praze, kterou aktuálně připravujeme ve spolupráci s oceňovaným fotografem Vojtěchem Veškrnou a editorem Eugenem Liškou,“ říká Michaela Hečková z Nakladatelství IPR.

Publikaci doprovází originální ilustrace amerického umělce Patricka Vale. České vydání, které je po Španělsku teprve druhým překladem této knihy v Evropě, je navíc doplněno o úvod architekta Petera Bednára.

Klíčová slova:

kniha publikace

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři