Novinky a názory / názory a komentáře

Architekti CZ: Ekologie a udržitelnost - 9. díl - Fiala

Stanislav Fiala nám kromě svého názoru na udržitelnost navíc doporučí i jednu pozoruhodnou realizaci administrativní stavby v Rakousku.

Jaroslav Sládeček , 10. 8. 2015

Je podle vás trvalá udržitelnost a ekologie jen reklamní masáž, nebo naopak jste rád, že se teď tak často zmiňují témata jako nízkoenergetické stavby a pasivní domy?Udržitelnost a ekologii považuji určitě za důležitý a správný směr, ale je pro mě otázkou, čím se prezentuje. Myslím si, že je poznat, kdy je dům opravdu udržitelný a kdy si na to jen hraje. Může mít sice certifikát, že je udržitelný, že v jeho útrobách dýchají ty nejúspornější stroje, a přitom to může být jedna z dlouhé řady plýtvajících budov. Opravdová udržitelnost jde bezpodmínečně ruku v ruce s tím, že lidé nesmějí být tolik zhýčkaní. Osobní sebekázeň, skromnost a střídmost každého z nás je základem pravdivé ekologie. Jinak je to jen taková hra na udržitelnost. Certifikáty nebo povinné energetické štítky jsou podle mě jednou z největších zrůdností, které tu za poslední dobu vznikly. Je to naprosto nesmyslná disciplína vysávající peníze, která o domě neříká vůbec nic. Je to jen další zátěž pro lidi, aby si kupovali povinné energetické posudky, ale vůbec je to nepřinutí víc šetřit a ve svém domě neudělají žádnou úpravu, protože na to stejně nemají peníze, jen povinně předloží energetické štítky a tím celá akce končí. Daleko větší šanci bych viděl v dobré osvětě nezatížené demagogií.

Udělat opravdu úsporný dům, to je pro mě velice úctyhodná disciplína. To považuji za majstrštyk. Když to někdo dokáže udělat tak, aby to fungovalo, smekám všechny klobouky, co mám. Na každém domě zkouším přemýšlet co nejúspornějšími způsoby. Neříkám, že na to mám nějaké recepty. Jen se snažím ze všech sil zohledňovat, aby se nevyhazovaly peníze z okna za energie a především za chlazení. Topit se musí, ale administrativní budovy dnes mají převážně tepelné zisky. Musejí se hlavně chladit, a to dokonce i v zimních měsících. Všechny technologie uvnitř, počítače, lidské teplo a slunce za okny je vytopí. Baumschlager Eberle v Rakousku si udělali takovou jednu poctivou budovu1, kde sami na sobě vyzkoušeli, že se dá udělat dům, který nemá ani topení, ani chlazení, a nutí tam své zaměstnance pracovat a zároveň se uskromnit, aby si při pocitu zimy jednoduše oblékli svetr. To jsou pro mě hrdinové, protože se snaží někam posunout a zkoušejí to sami na sobě. Pouze takové praktické zkušenosti nás mohou někam posunout.

pozn.1) - Vlastní administrativní budova „Bürogebaude 2226“ ateliéru Baumschlager Eberle v rakouském Lustenau nedaleko Bregenz je navržena tak, aby v průběhu roku poskytovala trvalou vnitřní teplotu mezi 22 – 26°C (odtud její název), a to bez existence topení, chlazení a klimatizace.

Text byl převzat z knihy Architekti CZ / 20 rozhovorů, jejíž vznik byl podpořen grantem Studentské grantové soutěže ČVUT v Praze (č. SGS14/085/OHK1/1T/15 - Principy tvůrčí práce současných českých architektů).

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři