Novinky a názory / zprávy

Architektura bořící sociální bubliny. Přednáška Adama Gebriana s nizozemským architektem zakončí cyklus Dialogy

Adam Gebrian bude diskutovat s architektem Kamielem Klaassem ze nizozemského studia NL Architects Foto: Kruh

Spolek KRUH uzavírá dvouletý cyklus přednášek s názvem Dialogy, a to prosincovým setkáním dvou významných osobností oboru architektury. Kamiel Klaasse – nizozemský architekt a zakladatel studia NL Architects, si k rozhovoru vybral českého propagátora architektury Adama Gebriana. Netradiční večer s názvem Let It Pop se uskuteční ve čtvrtek 1. prosince od 19:30 v Centru architektury a městského plánování – CAMP.

KRUH , 21. 11. 2022

Jak má vypadat architektura, ve které mohou praskat naše sociální bubliny? Přednáškový večer s názvem Let It Pop se zaměří na tvorbu prostorů, které umožňují setkávání různých generací lidí s odlišnými potřebami a zájmy. Poslední událost z cyklu Dialogy nebude rozhovorem pouze samotných přednášejících, ale také dialogem s diváky.

„Kamiel Klaasse vystoupil v Praze již v roce 2011 a jeho přednáška byla pro zdejší prostředí velmi inspirativní. Představoval tehdy své projekty, které přitáhly pozornost svou jinakostí, hravostí a propojováním různých funkcí. Příkladem byla nová stavba výměníkové stanice WOS 8, na níž umístili horolezeckou stěnu a začlenil ji tak do fungování města. Sport považuje za koření městského života. Co je pro něj v současnosti důležité a proč navrhuje stavby jako mix různých funkcí, se dozvíme v dialogu s Adamem Gebrianem,” říká k poslední letošní přednášce spolku Kruh jeho zakladatelka a dramaturgyně přednášek Marcela Steinbachová.

Kamiel Klaasse je jedním ze zakládajících členů ateliéru NL Architects, který vznikl v Amsterdamu v roce 1997. Dnes má kancelář mezinárodní složení a těší se pověsti inovativní kanceláře. Projekty z dílny NL s vtipem a zároveň citlivě řeší problémy nejen architektury samotné, ale i městského života, bydlení i využívání energetických zdrojů. NL Architects mimo jiné vyhráli v roce 2017 prestižní evropské ocenění Mies van der Rohe Awards za renovaci bytového komplexu poválečné výstavby The Kleiburg apartment building poblíž Amsterdamu. Mezi známé projekty patří Basketbar v Utrechtu, multifunkční centra Forum Groningen a Crossoverzaal, škola De Vonk v Belgii či rotterdamská sportovní hala Varkenoord. U nás byla jejich práce oceněna v soutěži na Černou louku v Ostravě v roce 2010. Kromě navrhování domů se věnují plánování.

Foto: Ateliér NL Architects, který spoluzaložil Kamiel Klaasse, má pověst inovativní architektonické kanceláře

Adam Gebrian vystudoval architekturu na TUL v Liberci a postgraduální program SCIFI na SCI-Arc v Los Angeles. Zkušenosti čerpal z řady evropských metropolí. Již jako student se začal věnovat osvětě a propagaci architektury mezi širokou veřejností i teoretické a kritické práci. V roce 2015 získal ocenění Architekt roku. Jeho mediální činnost zahrnuje odborné články, publikace, ale i divácky oblíbené rádiové a televizní pořady. Ze svých krátkodobých pobytů v Barceloně, Lisabonu a USA napsal tři knihy, které zprostředkovávají čtenářům jeho zkušenosti a dojmy ze známých i neznámých míst. Stejně jako v jiných svých aktivitách sdílí v těchto knihách svou schopnost pozorovat a vnímat okolí, ve kterém se nacházíme.

Foto: Nejnovější kniha Adama Gebriana

Dialog nizozemského architekta Kamila Klaasseho s českým propagátorem architektury Adamem Gebrianem se uskuteční ve čtvrtek 1. prosince 2022 od 19h30 v Centru architektury a městského plánování. Vstupenky na akci lze zakoupit v síti GoOut. Přednáška bude probíhat v anglickém jazyce.

  • autor: KRUH *
  • publikováno: * 21. 11. 2022
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři