Novinky a názory / zprávy

Toky myšlenek, toky hmoty. Architekt Andrea Deplazes a teoretik a historik architektury Ákos Moravánszky vystoupí začátkem listopadu v Praze

Tvorba architekta Andrea Deplazes Foto: KRUH

Na pozvání spolku Kruh vystoupí v Praze začátkem listopadu švýcarský architekt Andrea Deplazes a maďarský teoretik a historik architektury Ákos Moravánszky. Ve své společné přednášce nastíní proměnu idejí a forem v architektuře. Dialog s názvem Toky myšlenek, toky hmoty se uskuteční ve čtvrtek 3. listopadu od 19h30 v Centru architektury a městského plánování – CAMP.

KRUH z. s. , 27. 10. 2022

Oba hosté, kteří společně působili na evropské prestižní fakultě architektury ETH v Curychu, vystoupili v Praze na pozvání Kruhu poprvé v roce 2014. Jejich dvě různé přednášky vyprodaly velký sál kina Světozor. Tentokrát se budou ve společném dialogu věnovat tématu, jak změny idejí v architektuře proměňují i její formu.

Andrea Deplazes je oceňovaný švýcarský architekt, ale i profesor architektury a konstrukce na prestižní fakultě architektury ETH Curych. V roce 1988 založil společně s Valentinem Bearthem ateliér Bearth & Deplazes. Tvoří převážně v oblasti Chur, která je vyhlášená kvalitními stavbami a v které tvoří například i jiný známý architekt Peter Zumthor. Andrea Deplazes se v této oblasti narodil a je považován za místního architekta. Deplazes rád používá tradiční přírodní materiály a kombinuje je s novými principy, například jeho objekt na vinici v oblasti Fläsch byl vystavěn podle počítačového programu průmyslovými roboty. Se studenty ateliéru architektury na ETH Curych (Studio Monte Rosa) navrhli horskou chatu přezdívanou horský křišťál. Ta se nachází ve výšce 2883 metrů a není jednoduše dostupná pro běžného návštěvníka.

Foto: Oceňovaný švýcarský architekt Andrea Deplazes 

Ákos Moravánszky absolvoval studium architektury na Technické univerzitě v Budapešti a dějiny umění a památkovou péči na Technické univerzitě ve Vídni. Zaměřuje se na historii architektury východní a střední Evropy 19. a 20. století a dlouhodobě se věnuje výzkumné a publikační činnosti. Mimo jiné byl šéfredaktorem časopisu Maďarské unie architektů Magyar Épitömüvészet, vědeckým pracovníkem na Zentralinstitut für Kunstgeschichte v Mnichově nebo hostujícím profesorem na Massachusetts Institute of Technology. Publikoval ve švýcarském architektonickém časopisu werk, bauen + wohnen a působí v redakční radě časopisu tec21. Je titulárním profesorem teorie architektury na ETH v Curychu.

Foto: Maďarský teoretik a historik architektury Ákos Moravánszky 

„Oba naši hosté patří ke špičkám v oboru architektury a jejich myšlení i toky myšlenek budou inspirativní jak z pohledu praktikujícího architekta, tak pohledu historika a teoretika architektury. Tento Dialog měl proběhnout již minulý rok a naštěstí se nám ho podařilo zrealizovat letos,“ dodává k přednášce zakladatelka spolku Kruh Marcela Steinbachová.

Dialog švýcarského architekta Andree Deplazese s maďarským profesorem Ákosem Moravánskzkym se uskuteční ve čtvrtek 3. listopadu 2022 od 19h30 v CAMPu. Vstupenky lze zakoupit v síti GoOut. Přednáška bude probíhat v anglickém jazyce.

  • autor: KRUH z. s. *
  • publikováno: * 27. 10. 2022
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři