Novinky a názory / historie a teorie

Časopis INTRO vol. 09: Hlína

Deváté číslo časopisu INTRO orientované na jeden z nejstarších a nejtradičnějších materiálů, jakým je hlína, dorazilo již začátkem července mezi předplatitele a nyní lze zakoupit i prostřednictvím e-shopu na webu intro.cz.

Časopis INTRO , 19. 7. 2019

I tentokrát vám INTRO nabídne kvalitní obsah, jehož nepostradatelnou součástí je množství fotografií a detailních nákresů jednotlivých realizací. Těšit se můžete na rozhovor s architektem Petrem Suske, v němž promluví o slaměných domech, biofilii, svíticí posilovně a lapačích větru.  

Dále se seznámíte s projektem zvukového zrcadla, které z mořského bláta, hnoje a kompostu vyrostlo v Nizozemsku a po pěti týdnech ho jeho autor opět „vrátil“ krajině. O hlíně jako stavebním materiálu a její udržitelnosti pohovoří rakouský architekt Martin Rauch. 

Foto: eArch

Za kulturním a uměleckým centrem s keramickou fasádou, jež bylo inspirováno okvětními lístky jasmínu, se vydáte do vzdálené Číny. O křehkosti skla a keramiky a o rozdílnosti těchto materiálů si přečtete v rozhovoru s Maximem Velčovským. „Práce s hlínou je dosti magická záležitost, protože v podstatě fyzicky utrhnete kus země a proměníte ji v něco ušlechtilého,“ říká.  

V časopisu INTRO rovněž vyzpovídali umělkyni Ninu Fránkovou, která s hlínou a keramikou pracuje velmi netradičně. Prozradila, že její sochy v sobě nesou tajemství, jež zůstává očím pozorovatele skryto. „Představuji si, že hlína je kůže, kterou potírám a balzamuji,“ svěřuje se absolventka umprum v Praze a dodává, že tvorba pro ni představuje meditativní činnost. Na stranách 102 až 105 je představen portugalský fenomén zvaný azulejos. Zajímá vás, o co jde? Pak si objednejte časopis INTRO a dozvíte se víc. 

Foto: eArch

INTRO 09 – obsah: 

/ 1/ Editorial  / 4/ Úvodní slovo – Petr Suske  / 6/ Haus Rauch  / 16/ Martin Rauch / 22/ Wangjingův památník  / 30/ Hlína  / 34/ Odvaha tvořit tradičně  / 40/ Fotoeditorial  / 42/ Zahraniční inspirace  / 44/ Jasmínově bílý dům  / 56/ Přeludy, ruiny a surfování na globálních vlnách  / 60/ Pouštní centrum  / 70/ Nápadně pravá zelená  / 78/ Maxim Velčovský  / 84/ Lázeň  / 94/ Zvukové zrcadlo  / 102/ Dům vytištěný z hlíny  / 106/ Portugalský fenomén azulejos  / 110/ Nina Fránková  / 116/ Pragerův keramický trezor  / 122/ Břidlicový projekt Ne-Ro  / 126/ Materiály a technologie

Foto: eArch

Klíčová slova:

časopis

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři