Novinky a názory / architektonické soutěže

Co se zchátralým hotelem na Kladně? Nejlepší řešení navrhl student ČVUT Ondřej Pecháček

Odbornou porotu Ceny Antonína Raymonda letos nejvíce zaujala práce studenta Fakulty architektury ČVUT Ondřeje Pecháčka Foto: Ondřej Pecháček

V pondělí 23. října se v obřadní síni kladenské radnice uskutečnilo vyhlášení 7. ročníku architektonické soutěže s názvem Cena Antonína Raymonda. Cílem bylo najít inspiraci pro budoucí využití bývalého hotelu La Park, který od roku 2016 chátrá. Odbornou porotu letos nejvíce zaujala práce studenta Fakulty architektury ČVUT Ondřeje Pecháčka.

Statutární město Kladno , 26. 10. 2023

Porota vedená předsedou akad. arch. Davidem Vávrou nejvíce ocenila zasazení navrhovaného projektu do krajiny, která je na Lapáku specifická. „Také jsme ocenili respekt k tomu místu, kde býval hotel La Park. Ondřej Pecháček to v tom svém návrhu reflektoval a zachoval,“ chválil si Ing. arch. Ondřej Rys (Volba pro Kladno), uvolněný člen rady města pro oblast rozvoje města.

Na druhém místě v soutěži Cena Antonína Raymonda se letos umístila Klára Hrdličková, na třetím pak Radovan Marek. „Myslím, že soutěžící studenti velice dobře vystihli místo, kde se La Park nachází. Snažili se tam zakomponovat další sportoviště nebo třeba kavárnu, což jsou atraktivní prvky pro místo samotné, ale i pro obyvatele Kladna,“ pokračoval Rys.

Hotel La Park skončil svou činnost v roce 2016 a od té doby chátral. Do této smutné minulosti se promítlo úmrtí majitele objektu, který plánoval na místě otevřít domov pro seniory. Areál se stal následně předmětem dědického řízení. Během minulého roku ho nakonec získalo do svého majetku Statutární město Kladno. „Během té doby, kdy byl La Park opuštěný, velice sešel a je v havarijním stavu. Z bezpečnostních důvodů ho je nutné zbourat,“ říká Rys s tím, že demolice bude krokem číslo jedna, následně se bude rozhodovat, co s někdejším rekreačním areálem bude dál.

Slavnostního vyhlášení zúčastnil mimo jiných také japonský velvyslanec v Česku Hideo Suzuki, žák Antonína Raymonda Shigefumi Tsuchiya, předseda hodnotící komise architekt David Vávra, anebo historička Irena Veverková, která pro Kladno znovuobjevila Antonína Raymonda jakožto významného kladenského rodáka.

Foto: Na druhém místě v soutěži Cena Antonína Raymonda se umístila studenta FA ČVUT Klára Hrdličková

O soutěži

Statutární město Kladno a architekt David Vávra ve spolupráci s Českým centrem Tokio a Raymond Architectural Design Office letos uspořádalo sedmý ročník studentské architektonické soutěže Cena architekta Antonína Raymonda.

Soutěž je určena pro posluchače českých architektonických škol, kteří mohou svou invenci uplatnit při návrhu řešení městského bloku na předem stanoveném území města Kladna. Význam soutěže je nejenom v možnosti prezentovat architektonické vize mladé generace široké veřejnosti, ale také zpopularizování osobnosti architekta Antonína Raymonda, jemuž je z části věnována i výstava v Galerii Cyrila Boudy ANTONÍN RAYMOND - KLADNO-TOKIO. Výstava potrvá do 29. prosince tohoto roku.

Foto: Na třetím místě se umístil také student FA ČVUT Radovan Marek

Hlavní cenou pro vítěze soutěže je dvoutýdenní pobyt v Japonsku spojený s prohlídkou Raymondových realizací a návštěvou u firmy Raymond Architectural Design Office, kterou v Tokiu Antonín Raymond založil.

Podrobnosti včetně soutěžních návrhů, vizualizací a fotogalerie najdete na webu www.antoninraymond.cz.

  • autor: Statutární město Kladno *
  • publikováno: * 26. 10. 2023
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři