Novinky a názory / zprávy

Den Architektury 2015

Do českých měst míří již popáté festival Den architektury. Zájemcům o bezprostřední a autentický zážitek s architekturou nabídne více než stovku akcí - procházky, výpravy a cyklojízdy s architekty, unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů i workshopy pro děti a rodiče o architektuře a městském prostoru. V Praze též proběhne unikátní filmová přehlídka dokumentů o architektuře. Festival zahájí ve čtvrtek 1. října přednáška významné nizozemské architektky Caroline Bos.

EARCH.CZ , 29. 9. 2015

Den Architektury 2015sobota 3. – neděle 4. 10. 2015

Den architektury, který od roku 2011 pořádá občanské sdružení KRUH, propaguje zájem o městské prostředí, jehož součástí je kvalitní zástavba. Je však architektura a veřejný prostor společným zájmem? Stane se kvalita pobytu a prostředí v českých městech prioritou zastupitelů a součástí dlouhodobé strategie rozvoje českých a moravských měst? Jak jsme schopni reagovat na měnící se klimatické, populační, etnické podmínky v našem prostředí?

„Den architektury přináší inspiraci pro města a jeho obyvatele. Náš festival je příspěvkem k debatě mezi architekty, politiky a veřejností o podobě a potřebách naší společnosti. Prostřednictvím něj se snažíme vzbudit zájem o architekturu v měřítku lidského rozměru a potřeb každodennosti“, říká architektka a zakladatelka Dne architektury k letošnímu tématu – Co bude za 5 let, Marcela Steinbachová.

Festival, který probíhá formou procházek s architekty, proběhne v téměř pěti desítkách českých a moravských měst. Program, který reflektuje řadu aktuálních témat jakými jsou například necitlivé bourání staveb bruselského stylu a 70.let, revitalizace českých sídlišť, krajinářská architektura, vztah vodních toků a města.

Unikátní zážitek slibují otevřené interiéry jindy nepřístupných objektů. V rámci Hurá dovnitř bude možné navštívit bývalou továrnu Pragovka v Kolbenově ulici. Hala E, dříve Ústřední skladiště Ministerstva pošt a telegrafů a v poválečné éře i továrna na výrobu slavných vozů Praga dnes ukrývá 30 ateliérů, které slouží více než 70 malířům, sochařům a konceptuálním umělcům. Z mimopražské nabídky lze navštívit objekty textilky Loana v Rožnově pod Radhoštěm či ve své době průkopnický experiment architekta Jiřího Suchomela a ateliéru SIAL – KD Crystal v České Lípě. Přestože občané města tuto stavbu nikdy nepřijali, náleží k nejcennějším památkám československé architektonické tvorby minulého režimu.

Den architektury reaguje i na skutečnost, že v mnoha evropských zemích se již několik let úspěšně konají filmové festivaly zaměřené výhradně na architekturu. Jejich posláním je srozumitelně přiblížit nejdůležitější témata současné architektury, designu a urbanismu širokému publiku skrze filmové médium. Touto cestou se vydává i doprovodná filmová přehlídka Film a architektura. Více než dvacet dokumentárních filmů českých a zahraničních tvůrců přiblíží architekturu z různých úhlů a ukáže například, jak se žije lidem v domě, který překrývá obří billboard, jak lze žít v domě s více než 3000 sousedy či o kořenech panelových sídlišť, která se proměnila v domov třetiny obyvatel východní Evropy?

Mezi největší lákadla programu organizátoři doporučují: rakouský film Kopie štěstí o fenoménu kopírování evropských měst Číňany. Česko-francouzský Concrete Stories přibližuje kořeny panelových sídlišť, která se proměnila v domov třetiny obyvatel východní Evropy a francouzský snímek Koolhaas House Life, jež zábavnou formou přibližuje dům Rema Koolhaase v Bordeaux. Programovým highlightem je i rakouský film Life in a Coffin Factory, který ukáže inspirativní bytový projekt realizovaný partou nadšenců v bývalé továrně na rakve. Celovečerní filmy jsou doplněny krátkými předfilmy, videoklipy a filmy ze soutežního projektu My Street Films stejně jako nejúspěšnějšími filmy loňského ročníku.

Den architektury zahájí ve čtvrtek 1. října přednáška významné nizozemské architektky Caroline Bos. Spoluzakladatelka UNStudia - cenami ověnčeného studia z Amsterdamu, které mimo jiné realizovalo Erasmův most v Rotterdamu, Möbiův dům nebo Muzeum Mercedes Benz, přijíždí na pozvání občanského sdružení KRUH v rámci série přednášek o ženách v architektuře Architektky.

Unikátní je nejen počet akcí, ale i iniciativ, spolků a jednotlivců, kteří dlouhodobě a „zdola“ usilují o proměnu českých měst v lepší místa pro život. „V tomto měřítku jde opravdu o oslavu architektury a oboru, který formuje náš každodenní život“, doplňuje Steinbachová.

Celorepublikový festival Den architektury se uskuteční v letošním roce o víkendu 3. a 4. října. Akce se koná u příležitosti Světového dne architektury. Letošní program proběhne v 48 českých městech, na Slovensku se připojí Piešťany, plánováno je celkem více než devadesát akcí - procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury mladé a střední generace. Organizátoři připravili též unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů – s názvem Hurá dovnitř. Všechny procházky a výpravy jsou zdarma. Součástí programu budou workshopy pro děti a rodiče o architektuře a městském prostoru, přednášky zahraničních architektů a unikátní filmová přehlídka Film a architektura v pražských kinech Světozor a Kino 35.

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti. Kruh uspořádal sto padesát přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky Textů o architektuře. Od roku 2011 pořádá Občanské sdružení Kruh celorepublikový festival Den architektury. V roce 2013 se ve spolupráci s Francouzským institutem uskutečnil přednáškový cyklus Metamorfózy měst o současné francouzské architektuře s jejími předními tvůrci. V roce 2014 proběhl prestižní cyklus přednášek o švýcarské architektuře Švýcarsko-česká inspirace, který byl doplněn pracovními skupinami s českými experty, workshopy a exkurzemi po současné architektuře České republice a Švýcarska. V rámci letošní série přednášek Architektky se na pozvání KRUHU v Praze představí významné české i zahraniční architektky, zakladatelky a kreativní ředitelky úspěšných českých i evropských studií, jejichž realizace uspěly v mezinárodním měřítku. V prosinci se například v Praze představí významná dánská architektka Tina Saaby, která se od roku 2010 jako architektka města Kodaně zasazuje o „město pro lidi“ a jeho maximální přívětivost pro život.

Architektky: Caroline Bos / UN Studio(NL)Přednáška na téma kontakty, sdílení vědomostí a zainteresované osoby v procesech územního plánování1.10.2015 19:30Kino Světozor

Den Architektury 20153. – 4. 10 2015Benešov, Beroun, Brno, Bystřice pod Hostýnem, Čelákovice, Červený Kostelec, Česká Lípa, České Budějovice, Český Dub, Havířov, Hradec Králové, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jičín, Jihlava, Karlovy Vary, Kolín, Kyjov, Kokořínsko, Litoměřice, Mariánské Lázně, Mělník, Mnichovo Hradiště, Nenačovice, Nymburk, Olomouc, Ostrava – Vítkovice, Pardubice, Písek, Plzeň, Poděbrady, Praha, Prachatice, Přerov, Rovina, Rožnov pod Radhoštěm, Trutnov, Třebíč, Ústí nad Labem, Vimperk, Volyně, Vrchlabí, Všechovice, Vysoké Mýto, Zlín, Znojmo, Žďár nad Sázavou, SK: Piešťany

Film a architektura 2. - 4. 10. 2015Kino Světozor /Kino 35

Křest sborníku Texty o architektuře 2014-20155. 10. 2015 19:00, Na Florenci 21U příležitosti oslav Světového dne architektury pokřtí sdružení Kruh svůj 5. sborník, který mapuje období let 2014–2015 a představuje architekty a pedagogy prestižní školy architektury ETH v Curychu, kteří přednášeli v Praze v rámci přednáškového cyklu Švýcarsko-české inspirace. Vstup zdarma.

Vstupenky na filmové projekce jsou v předprodeji za 100,-/80,- Kč v kině Světozor a v Kině 35.

Užitečné odkazy a program:www.denarchitektury.czwww.kruh.info

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 29. 9. 2015
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

Kruh o. s. Den architektury

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři