Novinky a názory / zprávy

Designblok slaví 20 let. Co nabídne letošní ročník?

Český svátek designu letos slaví úctyhodné 20. výročí existence. K jubileu si nadělil vizuál se dvěma cyklisty, který má znázorňovat dřinu, zapálení a radost ze společné jízdy. Na podzim se designem naplní prostory Průmyslového paláce, Lapidária na Výstavišti a Coloredo Mansfeldského paláce. Na letošní termín největšího festivalu designu a módy ve střední Evropě se můžete těšit od 25. do 29. října 2018.

EARCH.CZ , 30. 8. 2018

Ústředním tématem 20. ročníku Designbloku je Oslava. Mezi prezentované designéry se letos zařadí například studio Dechem, výrobce oken a dveří Jánošík nebo mladá oceňovaná tvůrkyně Linda Vránová s urnou z čediče. Mezinárodní přehlídka na více než 14 000 metrech čtverečních oslaví nejen své vlastní jubileum, ale také 100 let od založení Československa. „Designblok slaví 20 let a Česko slaví 100 let výročí vzniku samostatného státu. Je tedy důvod k oslavě. Milujeme design a jsme rádi, že se mu v naší zemi daří. Dvacet let jsme věnovali jeho propagaci, propojování českých designérů s mezinárodní scénou, navazování spolupráce mezi tvůrci a průmyslem. Letos chceme oslavit český design a jeho soudobou kvalitu. Zároveň věříme, že jsme vlastně teprve na začátku. A tak je letošní Designblok důkazem naší víry v dobrou budoucnost naší země,“ komentuje ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

 

dechemFoto: EARCH

 

Z původně komorní akce pro úzkou komunitu působící v oblasti designu se stal největší festival designu ve střední Evropě. Zkrátka dříve býval Designblok pro pár zasvěcených, ale poslední ročníky navštívilo přes padesát tisíc návštěvníků. Zielinski popisuje markantní proměnu, kterou si dnešní návštěvník populární přehlídky designu může jen těžko představit. „První ročník Designbloku měl celých 14 účastníků a nejčastější otázkou, kterou nám návštěvníci i novináři opatrně pokládali, bylo, ´Co je to vlastně ten design?´ Od počátku jsme sázeli na kvalitu, a ačkoliv jsme se často setkávali s názorem, že to v Čechách nebude fungovat, dnes je design součástí života středních vrstev a z Designbloku je největší festival designu ve střední Evropě.“

 

dbFoto: EARCH

 

Úsilí nutné k vybudování přední pozice mezi přehlídkami designu symbolizuje také letošní vizuál Designbloku. Jsou na něm zachyceni dva cyklisté jedoucí na společném kole. Vizuál zachycuje neustálý pohyb vpřed, odhodlání i vzájemné porozumění. „Bez lehkosti a radosti by se z jízdy vytratila i motivace, bez silného týmu a zázemí bychom skončili po pár prvních kilometrech. Když se to takto shrne, zní to asi příliš vážně, ale 20 let Designbloku byla jízda, která nás stále baví a žene vpřed. Každým rokem se učíme. Některé z nových kousků uvidíte na vizuálech, více pak na samotném Designbloku. Oslavu připravujeme ve velkém stylu, hlavy skloněné, zaklesnutí do řídítek. Všichni, nejen ti dva jezdci na obloze,“ shrnuje kreativní ředitel Designbloku Jiří Macek.

 

dbFoto: EARCH

 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři