Novinky a názory / historie a teorie

Liberecký památník boduje ve Španělsku

Jen zřídka máme možnost přímé konfrontace naší a zahraniční architektonické scény. Architekt Petr Janda se však dostal až do závěrečného kola mezinárodní soutěžní přehlídky nejlepších realizací za posledních 10 let.

Zdeněk Lukeš , 22. 1. 2014

BigMat International SA se sídlem v Lucembursku, přední značka nezávislých podnikatelů působících v oblasti prodeje a distribuce stavebnin, pořádá přehlídky pravidelně a to za účasti architektů frankofonních zemí: Španělska, Itálie, Francie a belgického Valonska. Loni byla poprvé přizvána země bývalého východního bloku – Česká republika. Když jsem byl jmenován členem mezinárodní poroty, v níž největší hvězdou byl světoznámý francouzský architekt Dominique Perrault, byl jsem především pln obav, zda se do daného klání přihlásí kvalitní čeští projektanti se zajímavými stavbami, které obstojí v konfrontaci s architektonickými velmocemi Itálií, Francií a Španělskem.

Národní kolo přehlídky proběhlo v každé ze zúčastněných zemí loni na jaře a první kámen mi spadl ze srdce, když jsme zjistili, že se přihlásilo několik desítek českých studií s více než sedmdesáti realizacemi. Naštěstí mezi nimi byla řada kvalitních prací, takže nebyl problém vybrat dvacet z nich, jež postoupily do druhého, mezinárodního kola v Paříži. Stejný počet postupujících – tedy dvacet – dodaly i další země a tady je třeba přiznat, že v nich byla konkurence daleko tvrdší, neboť se přihlásily stovky architektonických studií (celkově bylo nominovaných staveb v prvním kole 868!). Naše porota, vedená zkušeným Španělem Jesúsem Apariciem, vybírala tři finalisty z každé země. Bodovaly zejména stavby jako školy, univerzitní koleje, vědecké ústavy, sociální zařízení, muzea, knihovny nebo divadla. A právě tady bylo možno vidět nepřeberné množství nádherných realizací, které můžeme zmíněným zemím skutečně závidět. Mnohdy jde o rekonstrukce starších objektů a jejich doplnění soudobou architekturou. Výsledkem byla ovšem nová hodnota a člověka maně napadlo, jak těžko by se některé nápady realizovaly u nás a co by na ně řekli někteří památkáři. Fantastický byl například historický areál ve španělském městě Caceres, invenčně doplněný o novou tvarově a materiálově kontrastní partii studiem Mansilla & Tuñón.

Velkorysá, ale architektonicky mimořádně invenční byla i další španělská stavba – výzkumný ústav univerzity v Alcalá, za niž její projektant Héctor Fernández Elorza získal zvláštní cenu pro mladé architekty. Z našich se do finále dostaly tři stavby: mnoha domácími vavříny oceněná budova Národní technické knihovny v Praze-Dejvicích studia Projektil architekti, která kolegy porotce zaujala především vtipně řešeným interiérem. Dalším postupujícím byl předloňský vítěz Grand prix české architektury, obytný dům s tělocvičnou a obchody na pražském Petrském náměstí architekta Petra Buriana ze studia DaM, který architektonicky svěže vyplnil prázdnou parcelu v rohu náměstí. Senzací však byl z našich realizací nejvíše oceněný Památník obětem komunismu v Liberci, dílo architekta Petra Jandy a jeho spolupracovníků ze studia Sporadical. V soutěži byly zastoupeny budovy všech možných tvarů i velikostí, ale tohle byla naprostá výjimka. Jedná se totiž o drobný objekt v minimalisticky upraveném parčíku při Jablonecké ulici, tvořený ocelovým rámem se zrcadlovými tabulemi pokoveného skla, u jehož paty je prostý nápis: "Sám v sobě hledej, zda svobodu bráníš, ctíš nebo omezuješ." Návštěvník tak dojde k ploše, v níž se zrcadlí jeho postava, a sám může zpytovat své svědomí. Tato prostá, ale mimořádně působivá idea kolegy porotce doslova nadchla.

Závěrečné kolo soutěže BigMat International se konalo na podzim ve španělské Granadě. Celkovým vítězem se nakonec stal tým architektů studia XDGA z Belgie za návrh "malého mrakodrapu" se školou pro kuchaře na předměstí Bruselu. Možnost porovnání staveb z různých evropských zemí byla velmi cennou zkušeností, finalisté se navíc mohli setkat na závěrečném galavečeru, kde už dostali velkoryse řešený katalog. Čeští projektanti tedy reprezentovali dobře. Podobných konfrontací by však měli podstupovat co nejvíce.

Foto Ester Havlová, NTK, DaM

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři