Novinky a názory / zprávy

Mánes na vodě - nový dokument už shlédli první diváci

Před několika málo minutami skončila v Letním kině na Střeleckém ostrově premiéra dokumentárního filmu Vladimíra Škultétyho Mánes na vodě, který se věnuje jak historii této výjimečné funkcionalistické stavby, tak rekonstrukci, která zde proběhla v posledních letech.

EARCH.CZ , 2. 9. 2015

Výstavní síň Mánes vznikla v 30. letech minulého století pro účely Spolku výtvarných umělců Mánes v dílně architekta Otakara Polívky. Od té doby prošla i pod aktuálními společenskými a kulturními vlivy několika rekonstrukcemi, a to především v interiéru. Základní vnější architektonický výraz nebyl v průběhu dob nijak zásadně dotčen.

Dokument vznikal od roku 2012, tedy souběžně se započetím prací na zatím poslední rekonstrukci, jejíž snahou bylo navrátit Mánesu původní podobu podle návrhu Otakara Novotného. Ve filmu se prolíná časosběrná dokumentace této novodobé rekonstrukce spolu s historickými autentickými i hranými záběry. Tato objektivní fakta jsou prokládána svědectvími a názorovými výpověďmi tehdejších i současných umělců, galeristů, teoretiků umění, architektů a dalších, s jejichž pomocí divák snáze nahlédne do skutečného osudu této stavby na výjimečném místě nad řekou Vltavou.

Dokument se snaží podat nestrannou výpověď, i tak jasně vnímáme výrazný politický a společenský vliv na využití, architektonickou podobu i význam stavby jako takové během jejího života. I nedávná nákladná rekonstrukce se neobešla bez kritiky a dokument se snaží poodhalit zákulisí právě tohoto projektu.

Mánesu to na vodě sluší, ovšem i po poslední rekonstrukci je v provozu jen částečně a stále se hledá ideální využití unikátních prostor této budovy. Budoucí osud tohoto známého symbolu Prahy je bohužel stále také tak trochu na vodě.

Klíčová slova:

galerie Praha dokumentární film

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři